Trend Raporu

egegen Trend Raporu – 05 / Şubat 2018

Dijital dünyada yaşananları, sosyal medya platformlarındaki yenilikleri, dijital reklamcılığın etkileyici örneklerini ve bizden haberleri bulabileceğiniz egegen Trend Raporu beşinci sayısıyla karşınızdayız. Keyifli okumalar dileriz!


WhatsApp Aylık Aktif 1,5 Milyar Kullanıcıya Erişti

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp’ın 1,5 milyar aylık kullanıcıya eriştiği açıklandı. 2017 4. çeyrek raporlarının açıklandığı sırada WhatsApp’ın kullanıcı sayısı da belirtilen noktalardan biri oldu. Ayrıca, 1,5 milyar WhatsApp kullanıcısının günde 60 milyar mesaj yolladığı da paylaşılan verilerden birisiydi.

Facebook mesajlaşma dünyasının neredeyse tamamını kendi elinde tutuyor. 1,3 milyar Messenger ve 1,5 milyar WhatsApp kullanıcısı ile tüm mesajlarımız Facebook sayesinde iletiliyor diyebiliriz.


PTT’den Milli Mesaj Uygulaması: PTT Messenger

Yerli WhatsApp olarak anılan, Türkiye’nin milli posta ve telgraf kurumu PTT tarafından geliştirilen milli mesajlaşma uygulaması PTT Messenger yayınlandı.

messenger.ptt.gov.tr adresinden ulaşabileceğiniz PTT Messenger hem iOS hem Android hem de masaüstü seçenekleriyle kullanıcıların kullanımına açılacak.

PTT Messenger şu anda uygulama mağazalarında bulunmuyor. Şimdilik Android APKolarak kullanabileceğiniz uygulama, kısa bir süre sonra tüm platformlarda kullanılabilir hale gelecek.


Facebook’ta Yüz Tanıma İle Tanışın!

Facebook, yüz tanıma teknolojisine açma – kapama tuşunu Türkiye’deki kullanıcıların kullanımına açtı. Mobil haber kaynağında küçük bir uyarı niteliğinde karşımıza çıkan açma kapama tuşu, kullanıcılara ilk olarak bu teknolojinin özelliklerini açıklayan bir metin sunuyor.

Açıklayıcı metinde yüz tanıma teknolojisinin korkutucu yanlarını bertaraf etmeye yönelik bir dil kullanılması da dikkat çekiyor. Facebook yüz tanıma özelliği ile birlikte etiketlenmediğiniz fotoğrafları rahatça bulabileceğinizi ve böylece fotoğrafınızı profil resmi olarak kullanan tanımadığınız kişilerden korunabileceğinizi ifade ediyor. Aynı şekilde bu sistemin görme bozukluğu yaşayan kişilere yardımcı olduğunu da belirtiyor.


Instagram Hikayelere Yazı Modu Özelliği Geldi

Instagram her geçen gün yeni özellikler duyurmaya devam ediyor. Duyurduğu son özelliklerden biri; Hikayelerde Yazı Modu. Bugüne kadar hikayelerinde yazı paylaşmak isteyen kullanıcıların metinleri bir arka plan veya fotoğraf üzerine yazmaları gerekiyordu.

Bu yeni özellik ile artık kullanıcılar, fotoğraf ya da video çekmeden yazı paylaşabilecek. Yazı Modu özelliği ile gelen yaratıcı font ve stil kütüphanesi sayesinde, fotoğraf ve video çekmeyen kullanıcılar da Hikayeler özelliğinden istedikleri gibi faydalanabilecek.


Sokaklarda Hayalet Aramaya Hazır Olun!

Pokemon Go’ya benzer açık dünya tabanlı Ghostbusters World arttırılmış gerçeklik oyunu geliyor!

Ghostbusters evreninde imzası olan aktörler bir araya geldiği için, Ghostbusters World’de tüm filmler, diziler, çizgi romanlar, oyun parkları ve video oyunlardaki karakterler yer alacak. Bu da oyunun devasa bir içeriğe sahip olacağının sinyallerini veriyor.

Ghostbusters World internet sitesinde yaptığı açıklamayla 2018 içinde piyasaya çıkacağı belirtiyor.  Oyunun bir demosu, Pazartesi günü Barselona‘da başlayan MWC 2018 etkinliğine katılanlar tarafından deneyimlenebilecek.


Instagram’da Ekran Görüntüsü Alırken Dikkat!

Instagram, uzun zamandır beklenen ekran görüntüsü alınca bildirim gitme özelliğini test etmeye başladı. Bu özellik ile Instagram hikayelerde alacağınız ekran görüntüsü kullanıcıya bildirim olarak gidecek.

Testte yer alan kullanıcılar, hikayeye kimler bakmış listesine giderek, fotoğraflarının ekran görüntüsünü alan herkesin yanında yeni bir uyarı logosunu görecek ve böylelikle hikayenin ekran görüntüsünü kim aldığını öğrenebilir hale gelecek.


Big Mac x Bacon

McDonald’s Canada, sınırlı üretim Big Mac x Bacon ürününü duyurmak için sanat ve moda uzmanlarıyla dalga geçen bir parodi kampanya hazırladı.

Reklam ajansı Cossette tarafından hazırlanan kampanya, siyah-beyaz filmlerden oluşuyor. 30, 15 ve 7 saniyelik filmlerin her birinde bir “uzman” sanki bir röportajdaymış gibi kameraya bakarak konuşuyor ve domuz pastırması ile Big Mac’in bir araya gelmesinin anlamları üzerine derin fikirlerini sunuyor.

Big Mac’in 50. yılı şerefine hazırlanan kampanya; Super Bowl’un Kanada’daki yayını sırasında izleyicilerle buluşmuş. Yayın öncesindeki hafta boyunca da kısa, teaser videolar ve genç ve stil sahibi mankenlerin hamburgerin yanında poz verdiği avangard tarzda posterlerle bezeli bir açık hava kampanyası yayına girmiş.

Videoların tamamına;

https://www.youtube.com/user/McDonaldsCanada/videos


#SaçımSaçınOlsun

https://vimeo.com/254006001

Kanser hastaları ve yakınlarına yönelik çalışmalar yapan Kanser Savaşçıları Derneği, bir süredir “Saçım Saçın Olsun” isimli bir proje yürütüyor. Amacı; kemoterapi nedeniyle saçları dökülen insanlar için bağışlanan saçlarla peruklar üretilmesi, bu sayede hastalara biraz moral aşılanması.

#SaçımSaçınOlsun projesine sponsor olan Elidor; Fi dizisinin oyuncularının rol aldığı bir film ile kadınları saç bağışlayarak destek olmaya çağırdı.


Bu Kez Snapchat Instagram’dan Özellik Çaldı!

Hikayelerine artırılmış gerçeklik filtreleri getiren ve Snap Map özelliğini web üzerinden kullanıma açan Snapchat, şimdi de başka bir yenilikle karşımıza çıkıyor. Instagram‘ın hikayelerinde kullanma şansı yakaladığımız “hikayeye GIF ekleme” özelliği, artık Snapchat’te de kullanılabiliyor.

Instagram’ın yeniliklerinden sonra kullanıcı sayısında düşüş olan Snapchat, hikayelere eklenecek GIF’leri en büyük GIF bankalarından Giphy üzerinden tedarik edecek. Uygulamanın bu yeni özelliğinde yer alan GIF’ler, mevcut seçeneklerin yanında bulunan “Sticker Picker” kısmında yer alacak. Görüntülemek istediğiniz kategorideki GIF’leri ise o kategorinin adını arama çubuğuna yazarak bulabileceksiniz.


YouTubeGo Artık Türkiye’de

https://www.youtube.com/watch?time_continue=16&v=GTk2_QSf2Jk

YouTube’un 2016 yılında tanıttığı ve kullanıcıların YouTube’dan video indirip internet yokken de izlemelerini ve yakındakilerle paylaşmasını sağlayan YouTube Go, Türkiye dahil olmak üzere 130’u aşkın ülkede kullanıma açılıyor.

YouTube Go’nun “sizin için önemli videolar özelliği” bölgenizde popüler olan videoların ana ekranda yer almasını sağlıyor. YouTube Go’nun belki de en çok öne çıkan özelliklerinden biri de yakındakilerle video paylaşımı. Kullanıcılar, YouTube Go’yu kullanırken videolarını yakınında bulunan aile üyeleri veya arkadaşlarıyla hiç internet kullanmadan paylaşabiliyor.

Siz de YouTube’u kullanırken internet konusunda herhangi bir kaygı yaşamak istemiyorsanız, YouTube Go uygulamasına Google Play Store’dan erişebilirsiniz.


Messenger’dan Nostalji Niteliğinde Bir Özellik: Senin Emojin

Zamanında MSN kullananlar rumuzlarının yanında yer alan durum açıklamalarını hatırlayacaktır. Messenger  “Senin Emojin” özelliği de tıpkı MSN durumdaki gibi kısaca nerede ne yaptığınızı ya da nasıl hissettiğinizi ifade etmenizi sağlıyor. Sadece 24 saat boyunca güncelliğini koruyan bu emoji, bir gönderi ya da hikayeye gerek kalmadan duygularınızı ve nerede ne yaptığınızı arkadaşlarınızla paylaşmanızı sağlıyor.

Kullanıcılar emojileri şimdilik sadece aktif sekmesi altında görüntüleyebiliyor. Test aşamasında olan kullanıcılar ise emojilerini istedikleri sıklıkta değiştirebiliyor. Eğer Messenger özellikten istediği verimi alırsa Senin Emojin özelliği mesajlarda ve gelen kutusunda da aktif olabilir.


Dolce&Gabbana’dan Drone’lu Defile

21 Şubat’ta başlayan Milano Moda Haftası ilginç bir defileye ev sahipliği yaptı. Geçtiğimiz pazar günü moda haftasında yeni tasarımlarını tanıtan İtalyan moda devi Dolce & Gabbana, el çantaları tanıtımında podyumda model yerine drone kullandı.

Millenyumların ilgisini çekmek isteyen moda devi, bunu da teknolojiyi kucaklayarak yapmaya çalışıyor. “Devotion” isimli şov başlamadan önce herhangi bir kazaya ve aksalığa karşı izleyicilerin telefonlarındaki Wi-Fi’larının kapatılması isteniyor ve şov gecikmeli de olsa başlıyor. Göstesi biraz riskli gibi görünse de pazarlama açısından lüks moda markalarının teknolojiyi kucaklamaları yüz güldürücü bir haber.


Huawei Türkiye’den #SeninleMümkün

https://youtu.be/IWxgG6WpYiA

Sevgililer Günü’nde doğal olarak aşk temalı işler öne çıkıyor. Oysa “sevgi” sözcüğünü içinde barındıran bu gün, pek çok başka sevgiyi de kapsayabilir. Huawei’nin #SeninleMümkün işi, klasik 14 Şubat işleri arasında samimiyeti ve farklı yaklaşımıyla ayrışan tatlı, içe dokunan bir iş.

Reklam ajansı Pure New Media tarafından yaratılan çalışma, sevgiyle her şeyin mümkün olduğunu bizlere anımsatıyor. Sevmenin sadece 1 güne dair bir şey olmadığını, hayatın her anına yayıldığını çok güzel bir hikayeyle anlatan film; sevginin bir eşe ya da bir sevgiliye duyulanın ötesinde bir duygu olduğunu da iletiyor.


E-Ticaret Devi Amazon Türkiye’ye Geliyor!

Birleşik Devletler merkezli e-ticaret devi olan Amazon‘un Türkiye’de hizmete başlayacağı tarih belli oldu. Tüm toptancılara ve satıcılara hazırlıklı olmaları yönünde mesaj veren Amazon, Mart ayı sonu itibari ile ülkemizde test satışlarına başlayacak. Amazon, ülkemizde ‘amazon.com.tr’ adını kullanacak.

Gelen bilgilere göre Amazon, piyasanın altında bir komisyon bedeli ile hizmete başlayacak ki bu da e-ticaret piyasasında dengelerin yeniden kurulmasına neden olabilir.


Instagram Hikayelere Carousel Reklamları

Instagram’da kullanılan Carousel reklamları artık hikayelerde de kullanılabilecek. Kasım ayındaki verilere göre günlük 300 milyon aktif kullanıcısı bulunan Instagram Hikayeler, Carousel reklamlar ile sınırlı reklam sorununu ortadan kaldırmış oluyor. Tek bir video ya da görsel kullanarak reklam verilebilen hikayeler kısmı, bu reklam çeşidi ile bir reklamda birden fazla video veya görsel kullanılmasını sağlayacak.

Şimdilik test aşamasında olan Carousel reklamlar küçük bir grup tarafından kullanılabilmektedir. Test sürecinin bitiminde herkes tarafından kullanılabilir olacak olan bu reklamları şu anda Coca-Cola, Renault, GAP ve Paramount gibi büyük firmalar kullanmaktadır.


KFC’den Mükemmel Bir Kriz Yönetimi

Lojistik konusunda yaşanan sorunlardan kaynaklı tavuk krizi nedeniyle bu hafta başında Birleşik Krallık’taki restoranlarının büyük çoğunluğu hizmet dışı kalan KFC, müşterilerinden harf oyunlu bir gazete ilanı ile özür diledi.

KFC’nin “FCK”ya dönüştüğü “Üzgünüz” başlıklı ilanında marka, “Tavuksuz bir tavuk restoranı. Olması gereken bu değil. Tüm müşterilerimizden, özellikle de onca yolu gelip kapalı olduğumuzu öğrenenlerden özür dileriz. Durumu düzeltmek için var gücüyle çalışan KFC çalışma arkadaşlarımıza ve bayilerimize sonsuz teşekkür ederiz. Cehennem gibi bir haftaydı ama aşama kaydediyoruz ve restoranlarımıza her geçen gün daha fazla taze tavuk ulaşıyor. Anlayışınız için teşekkür ederiz” satırlarına yer verdi.


Intel’den Kış Olimpiyatlarına Özel Drone Gösterisi

https://youtu.be/fCd6P7Ya160

Intel, 2018 Kış Olimpiyatları açılışına özel hazırladığı gösteriyle hem izleyenleri büyüledi hem de olimpiyatların ilk rekorunu kırdı.

Intel, Kış Olimpiyatları açılışına özel farklı spor animasyonları ve ikonik Olimpiyat halkalarının oluşturulması da dahil olmak üzere çeşitli Olimpiyat ile ilgili özel animasyonlar tasarladı ve geliştirdi. Intel, Kış Olimpiyatları açılışı için CES’te tanıttığı drone’larla özel bir gösteriyle karşımızdaydı ve yine rekor kırdı: 1.218 drone adeta mekanik olarak bu gösteride uçmadı, mırıldandı!


Facebook, WhatsApp Düğmesini Öne Çıkarıyor

Facebook, sayfa sahiplerini Facebook reklamlarına WhatsApp düğmesi ekleyebilecekleri konusunda bilgilendirmeye başladı. Gelen bildirime tıklandığında reklam paneline yönlendiriliyor, bu sayfadan WhatsApp Düğmesi Ekle butonuna tıkladıktan sonra takipçilerinizi eklediğiniz numaraya yönlendirebiliyorsunuz.

1 milyondan fazla işletmenin içeriklerinde WhatsApp numaralarına da yer verdiklerini düşünürsek WhatsApp düğmesi işletmelere büyük kolaylık sağlayacak ve Facebook’un da iyi bir gelir elde etmesini sağlayabilecek.


Sihirli Pano!

Kanada’nın Quebec şehrinde 3-6 Mayıs tarihleri arasında eğlenceli bir festival var. Quebec City Magic Festival’in tanıtımı için yapılan açık hava çalışmasında, bir otobüs istasyonuna yerleştirilen pano durakta bekleyenlere küçük bir sihir gösterisi yapıyor. “The Mind Reading Billboard” (Akıl okuyan pano) adlı çalışmada etkileşimli bir durak raketi var. Yazılı komutlar aracılığıyla insanlara üzerinde beliren 18 karttan birini seçmelerini söylüyor. Sonra da hokus pokus! İnsanların seçtiği kartı ekrana getiriyor! Üstelik de neredeyse hiç yanılmıyor!

Tabii panonun sırrı, sihir değil; teknoloji. Panonun içerisine entegre göz izleme teknolojisi sayesinde panomuz, insanların gözlerini takip ederek göz bebeklerinin hangi kartta durduğunu belirliyor. Böylece seçtikleri kartı tahmin edebiliyor. Teknoloji de bir nevi sihir olarak görülebilir tabii!


Bambi Yatak’ın Dijitaldeki Enerjisi egegen!

bambi yatak

Geçen sene yaptığı lansman kampanyasıyla dikkatleri çeken Bambi Yatak için çekilen ikinci filmi yayınlandı.

Başrolde yine Hülya Avşar’ın olduğu filmde, bağımsız hareket eden mini paket yaylarıyla vücudun basınç dağılımını dengeleyen Paket Yay Sistemi (Double Pocket System) teknolojisinin anlatıldığı kampanyanın tüm dijital pazarlama çalışmaları egegen’den!

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Başa dön tuşu