WordPress’te En çok Kullanılan Eklentiler Nelerdir?

wordpress

WordPress dijital dünyaya girdiğinden bu yana 60 milyonun üzerinde bir indirme sayısına sahiptir. Kolay kullanımı ve anlaşılabilir arayüzü sayesinde en iyi içerik yönetim sistemlerinden biri haline gelmiştir. Bunun yanında arama motoru botlarıyla uyumlu olması, açık kaynak olarak pek çok farklı eklentiye sahip olması ve binlerce farklı tema tasarımına sahip olması da diğer avantajlarıdır. Peki WordPress’te en çok kullanılan eklentiler nelerdir?  Bu eklentilere aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz.

WordPress’te En çok Kullanılan Eklentiler

Wp Optimize

WordPress’te en çok kullanılan eklentilerden biri de Wp Optimize’dır. Bu WordPress eklentisi ile veritabanı onarımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Veritabanında lüzumsuz bir biçimde yer kaplayan ön izlemeleri silmenizi sağlar. Ancak veritabanını silmeden önce garanti olması açısından bir yedek almanızı öneririz.

Wp SEO – Yoast SEO

WordPress’te en çok kullanılan eklentilerden bir diğeri olan bu eklenti sayesinde web siteniz arama motorlarıyla entegre bir halde çalışacaktır. Bu sayede web sitesinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını ve arama sırasında doğru sonuçlar vermesini sağlayabilirsiniz. Bu eklentide bulunan sitemap eklentisi ile de ilave bir site haritasına ihtiyaç duymayacaksınız. Ayrıca içerik başlıklarını, anahtar kelimeleri ve meta açıklamasını manuel girebilmenizi sağlayacaktır.

Google Analytics by Yoast

Web site sahipleri önceden Google Analytics kodlarını tek tek sayfaya yerleştirmek durumunda kalıyorlardı. Ancak yeni çıkan eklentiler sayesinde bu tarz uğraştırıcı işlemlerden site sahipleri kurtarıldı. Bu eklentilerden biri de Yoast Analytics’dir. Bu eklentiyi indirdikten sonra manuel olarak Analytics numaranızı yazıyor ve tüm sayfalara izleme kodunun otomatik olarak yerleştirilmesini sağlıyorsunuz.

Broken Link Checker

Web sitelerinin en önemli eklentilerinden biri de Broken Link Checker’dır. Bu eklenti sayesinde web sayfalarında çalışmayan bağlantıları tespit edebilirsiniz. Otomatik tarama sayesinde çalışmayan veya aktif olmayan sayfalara yönlendirilmiş linkler tespit edilir. Yine eklenti üzerinden bu linklerin değiştirilmesini, iptal edilmesini veya kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Redirection

Web sitenizi ya da web sitenizde bulunan bazı URL’leri değiştirdiğinizde, Google aramalarında URL değişimi bu sayfalarda 404 hatasına sebep olacaktır. Bu hatalar da arama motoru sıralamasında düşüş yaşamanıza neden olur. Bu düşüşü yaşamamak adına Redirection WordPress eklentisini kullanmalısınız. Bu eklenti üzerinden eski URL’inizi yeni URL’iniz ile değiştirebileceksiniz.

Wp Super Cache

Web sitenizin hızını arttırmak için kullanabileceğiniz bir eklentidir. Bu eklenti WordPress’te en çok kullanılan eklentilerden biridir ve web sitenizde mutlaka bulunması gerekmektedir. Çünkü bu eklenti, host özelliklerinize ulaşıyor ve eklenmesi gereken dosyaları sizin yerinize ekliyor.

W3 Total Cache

Wp Super Cache eklentisiyle aynı hizmeti veren bu eklentinin kullanımı daha detaylıdır ve bu eklenti site yapılandırması konusunda daha etkilidir.

SEO Smart Links

Pek çok haber sitesinde yer alan içeriklerin içerisinde bazı kelimelerden farklı konulara link çıkışı yapılabiliyor. Bu link çıkışlarının belirlenen bir kelimeden otomatik olarak yapılmasını istiyorsanız SEO smart links eklentisini kullanmalısınız.

Akismet

WordPress’in yüklenmesiyle birlikte gelen bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde web sitenizi spam yorumlardan koruyabilirsiniz. Eklentiyi kullanabilmek için yapmanız gereken tek şey; eklentiyi aktifleştirmek ve WordPress üyeliğinize bağlamaktır. Aktif edildiği durumda ne yapmanız gerektiğine dair bilgileri size sunacaktır.

Contact Form 7

Eğer web sitenizde bir iletişim formuna yer vermesini ve ziyaretçilerinizin bu form sayesinde size mesaj göndermesini istiyorsanız WordPress’te en çok kullanılan eklentilerden biri olan Contact From 7 eklentisini kullanmalısınız.

1 comment
  1. contac form 7 şühşehesiz 10 kullanıcıdan 9 kullanıyordur.

Comments are closed.

You May Also Like

Load Balancer Nedir? | Egegen Blog
Devamını Oku

Load Balancer Nedir?

Load Balancing, sunucular üzerinde artan trafiğin karşılanabilmesi için kullanılan bir dengeleyici sistemdir. Bir web sitesinin yola başladığı günlerdeki…