Web Tasarım ve Yazılım

Web Yazılım Nedir ?

Web yazılım Nedir ; web sitenizde olmasını istediğiniz tüm eklentilerin ve kontrollerin bir arada olması demektir. İnternet kullanıcılarının belki de en merak ettiği konulardan biri olan web sitesinin nasıl yapıldığı konusu web yazılım ile gerçekleşmektedir. Web yazılımı sayesinde gerçekleşen bu durum kullanıcının görebildiği ve kullanıcının göremediği kısım olarak iki aşamaya ayrılmaktadır.

Kullanıcının görebildiği aşamada; web sitesinin tasarımı, logosu ve içeriği yer almaktadır. Kullanıcının göremediği aşamada web sitesinin beyni olarak adlandırılabilecek olan aşamadır. Bu aşamada kullanıcının web sitesini güvenli, rahat ve sorunsuz kullanması amaçlanır. Özellikle sosyal medya, E-Ticaret, bankacılık vb. alanların yaygın olarak kullanıldığı bugünlerde kullanıcı bilgilerinin güvenliği büyük önem taşımaktadır.

Web Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

  1. HTML: Kullanımı en kolay olan web yazılımıdır. Bu yazılım sayesinde; web sitesinin sahibi, internet kullanıcılarının neyi nerede göreceğini belirleyebilir ve kullanıcının site üzerinde herhangi bir işlem yapmasını engeller. Bu yazılım; içerik, görsel ve video içeren web sayfalarının tarayıcı tarafından doğru bir biçimde algılanmasını ve kullanıcı ekranında o sayfanın açılmasını sağlar.
  2. .Net, ASP, PHP, Java Script, Flash: Tüm bu yazılım dilleri HTML yazılımı ile hazırlanmış web sayfalarına farklı özellikle katmak için ortaya çıkmıştır. Örneğin web sayfasında internet kullanıcılarının görüş ve önerilerini almak ve bu görüş ve önerilere ulaşmak isteyen web sitesi sahipleri, bu yazılım dillerini kullanarak bu isteklerine erişebilirler. Böylelikle web sitesine hiçbir müdahalede bulunamayan web kullanıcıları da veri kaydı yapmış olur. Aynı zamanda internet üzerinden yapılan alışverişlerde, bankacılık işlemlerinde ve bunlar gibi birçok işlemin yapılabiliyor olmasında yine bu yazılımlar rol göstermektedir. Bilgi ve kişi güvenliği esas alınarak yapılan bu tür işlemlerde kullanıcı ve sunucu arasındaki bilgi alışverişinin korunabilmesi amacıyla da bu yazılımlar geliştirilerek, komplike bir hale getirilmiştir.

Web Yazılım Nerelerde Kullanılır?

Web yazılımını web sitenizde istediğiniz farklı özellikler için kullanabilirsiniz. Bir örnekle açıklamamız gerekirse, internet sitenizde bir yönetim paneli istiyorsunuz diyelim ve bu panel sayesinde sitenizin içeriğini değiştirebilmek, sayfalarını ve kullanıcılarını yönetebilmek, yeni içerikler eklemek istiyorsunuz. Tüm bunları yapabilmeniz için tek yapmanız gereken web yazılımı kullanımıdır. Eğer web yazılımı hakkında bir bilginiz yoksa projenizi oluşturabilmeniz adına bir web yazılımcısı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Biz egegen firması olarak profesyonel bir ekip ile web yazılım hizmetleride vermekteyiz hizmetlerimizden yararlanmak için ilgili bağlantıya gidebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Başa dön tuşu