web tasarımı öğrenme

Marka kimliğinin oluşturulması, ürün ve hizmetlerin sunulması, bilgi aktarımı ve daha farklı birçok amaçla oluşturulan online sistemlere web siteleri, web sitelerinin tasarımdan yazılıma dönüşme sürecine de web tasarımı adı verilir. Web tasarımını yapan kişilere de web tasarımcı ismi verilir. Günümüzde web tasarımcı olmak isteyen kişiler web tasarımı nasıl öğrenir sorusunun cevabını arıyor. Web tasarımı öğrenmenin yöntemleri vardır. Bu yöntemlere aşağıdaki başlık altından ulaşabilirsiniz.

Web Tasarımı Öğrenmeye Nereden Başlanmalıdır?

Web tasarımı öğrenmede bilinmesi gereken terimler vardır. Bazı tasarımcılar bu terimlerin başlangıç seviyelerini öğrendikten sonra terimler için oluşturulmuş kütüphanelerle tasarımını tamamlamayı tercih ediyor. Bazı tasarımcılar ise, tasarım terimlerini detaylarıyla öğrenerek yeni bir tasarım ortaya koymayı seçiyor. Web tasarımında iki terimin tam olarak öğrenilmesi gerekmektedir. Bu terimler; Front-end ve Back-end’dir.

Front-end (Önyüz Geliştirici)

Front-end yani önyüz geliştirici olmak istiyorsanız web tasarımı öğrenme için gereken terimler; HTML, CSS ve JavaScript’tir. Front-end; web sitesi ziyaretçilerinin siteye geldiklerinde gördükleri tasarım kısmıdır.

  1. HTML: HyperText Markup Language kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen HTML, web tasarımı öğrenmedeki kilit noktalardan biridir. Çünkü HTML bilmeden hem Front-end hem de Back-end uygulamalarını geliştiremezsiniz. HTML’de bilinmesi gereken esas konular; HTML yapısını bilmek, tablo oluşturabilmek ve div mantığını kavrayabilmektir.
  2. CSS: Cascading Style Sheets kelimelerinin baş harflerinden oluşan CSS, web tasarım dillerinden bir tanesidir. Tasarım yapabilmeniz için CSS diline hakim olmalısınız. CSS dili ile sayfa renklendirmelerini yapabilir ve web sayfalarının hoş bir görünüm almasını sağlayabilirsiniz. CSS dilinin gelişmiş hali olan CSS3’ü de bilmek web tasarımcılarının yararına olacaktır.
  3. JavaScript: Bu dili öğrenerek tasarımlarınıza canlılık katabilirsiniz. Özellikle CSS ve JavaScript dillerinde kendinizi geliştirmeniz web sitelerinin tasarımında etkili olacaktır.

Back-end (Arkaplan Geliştirici)

Web sitesi kullanıcılarının yapmak istediği işlemlerin gerçekleştirildiği kısma Back-end adı verilir. Bu kısımda işlemleri kullanıcı başlatır ancak yapılan kodlara ulaşamaz. Eğer kodlarda kullanıcıya gösterilmesi istenen kodlar varsa sadece bunlara ulaşabilir.

  1. PHP: Personal Home Page kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmasıyla oluşan PHP, web site kullanıcılarıyla dinamik bir biçimde etkileşim sağlar. Yani; soru sorularak yapılan üye girişi, durum paylaşma gibi etkileşimleri içerir. PHP, HTML içerisinde var olan ve kullanıcıların göremediği yapılardır. Diğer web tasarımı öğrenme dillerine göre kullanımı daha kolay olan PHP; kullanıcı bilgilerini almak ve haber akışını sağlamak gibi etkileşim gerektiren durumlarda kullanılır. PHP ile yapılmış projelerde kod değişikliği yapıldığında tüm proje değil, değiştirilen kod bloğu ya da sayfa sunucuya yüklenir ve sistemin çalıştırılması sağlanır.
  2. ASP.NET: Microsoft tarafından geliştirilen Net Framework üzerine çalışan bir tasarım dilidir. PHP ile aynı görevi görür ancak ASP.NET kurumsal web sitelerinde daha fazla tercih edilen bir dildir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.