Periscope Kapanıyor Mu?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Periscope’un ülkemizde kullanılıp kullanılmayacağıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’de, Twitter’ın sahip olduğu dünyanın en büyük canlı yayın servislerinden biri olan Periscope‘a, Periskop İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri tarafından bir dava açılmış ve Periscope’a erişim kapatılmıştır. Fakat bu durum kısa sürmüş ve sadece Türkiye’de olmak üzere Periscope’un ismi “Scope” olarak değiştirilmişti.

İsminin eski haline dönmesi için Periscope’un herhangi bir çalışma yapıp yapmadığı bilinmezken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan yeni bir açıklama geldi. BTK’nın açıklamasına göre; Periscope erişime kapatıldı fakat Twitter “Scope” adıyla ülkemizde yayın yapılmasına izin veriyor.

BTK’nın yaptığı tam açıklama ise şöyle;

“Twitter’ın sahip olduğu “periscope.tv” isimli internet sitesine ve @periscopeco Twitter kullanıcı hesaplarına marka tecavüzü yapıldığı gerekçesiyle İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi tarafından ihtiyati tedbir kapsamında erişim engelleme kararı verilmiş ve uygulanmak üzere 31 Mart 2017 tarihinde Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderilmiştir.
Bilindiği gibi internet ortamında bulunan yasadışı içeriklere yönelik erişimin engellenmesi kararları 5651 sayılı Kanuna ve diğer bazı kanunlara dayalı olarak mahkemeler ve ilgili kurumlarca verilebilmektedir.

Bu kararların konuları, kapsamı, yetkili merciler, karar verilme ve uygulanma şekli ve süresi gibi hususlar ilgili mevzuatta yer almaktadır. Bu kapsamda, “periscope.tv” alan adı ve @periscopeco Twitter hesabı için ilgili mahkeme tarafından verilen erişim engelleme kararının ardından, Twitter şirketi, globalde “Periscope” olarak yer alan uygulamanın adını Türkiye’de “Scope” olarak değiştirmiştir.

Uygulamanın web sitesinin alan adını ise “pscp.tv” yapmıştır. Ayrıca, erişim engelleme kararına göre @periscopeco Twitter hesabını Türkiye kullanıcılarının erişimine kapatmıştır.”

1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

sosyal medya
Read More

Sosyal Medya Nedir?

İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte gelen kullanıcı basitliği ve iletişim hızını sağlayan, eş zamanlı bilgi paylaşımına yarayan dijital mecralar…