Instagram, 700 Milyon Kullanıcıya Ulaştı!

instagram kullanıcı sayısı

Fotoğraf ve video paylaşımı sağlayan Instagram, aylık aktif olarak 700 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. Instagram’ın büyüme oranı git gide yükseliyor. Aralık ayında 600 milyona ulaşan Instagram’da son 100 milyon kullanıcıyı eklemek yalnızca dört ay sürerken, 500 milyondan 600 milyona çıkmak 6 ay sürmüştü.

Instagram’ın her 100 milyon kullanıcısını ne kadar sürdürebildiğinin dökümünü verecek olursak;

  • 6 Ekim 2010 – Başlangıç
  • 26 Şubar 2013 – 26 ay – 100 milyon kullanıcı
  • 25 Mart 2014 – 13 ay – 200 milyon kullanıcı
  • 10 Aralık 2014 – 9 ay – 300 milyon kullanıcı
  • 22 Eylül 2015 – 9 ay – 400 milyon kullanıcı
  • 21 Haziran 2016 – 9 ay – 500 milyon kullanıcı
  • 15 Aralık 2016 – 6 ay – 600 milyon kullanıcı
  • 26 Nisan 2017 – 4 ay – 700 milyon kullanıcı

Bu veriler, Instagram’ın Twitter‘dan iki kat daha fazla kullanıcı sayısına eriştiğini gösteriyor. Yakın zamanda; WhatsApp ve Messenger‘ın 1.2 milyar kullanıcısı ve Facebook 1.8 milyar olduğu açıklanmıştı.

Snapchat‘in kopyası olan Instagram Hikayeler uygulamasının başlatılması kullanıcı sayısını artırmaya yardımcı olmuştur. Instagram Hikayeleri, bu ayın başında 200 milyon günlük aktif kullanıcısına ulaştı ve Snapchat’in son 161 milyon toplam kullanıcı sayısını gölgede bıraktı. Instagram’ın kısa ve kalıcı mesajlaşma özellikleri de 375 milyon aylık kullanıcıyı etkiledi.

Instagram Stories uygulaması başladığından bu yana Snapchat % 82 oranında düşüş yaşadı. Önümüzdeki ay ilk kazanç raporunu verecek olan Snapchat’in kullanıcı sayısına odaklanılacağı kesin.

Bu arada, Snap daha düşük reklam oranları ile yabancı pazarları öncelikli hale getirdiğinden, Instagram uluslararası varlığını göstermeye devam etti. Bir Instagram sözcüsü, “Instagram’da gelişmekte olan pazarlar her zaman önemli olmuştur” diyor. “ABD en büyük pazardır ancak Brezilya uzun süredir 2 numaralı firmamız. İngiltere ve Japonya’nın yanı sıra, diğer büyük pazarlarımız Endonezya, Hindistan ve Türkiye’dir.” diye sözlerine devam ediyor. Çünkü Instagram kullanıcılarının % 80’i ABD dışındadır.

Instagram, özellikle bu kullanıcılar için veri planlarını karşılayamayan veya zayıf bağlanabilirliğe sahip ürünler geliştiriyor. Sadece Android’de offline modunu başlattı ve şirket, mobil web deneyimine odaklandığını ve ayrıca Android uygulamasının dosya boyutunu minimumda tuttuğunu söylüyor.

Bir konuşmacı, “Büyüme, Instagram‘da insanları arkadaşlarıyla daha iyi birleştirebilmemizi de içeren birçok faktöre bağlıydı. Kayıt işlemimizi basitleştirmek ve iyileştirmek için tüm dünyadan yeni insanlar getirerek yeni adımlar attık.” dedi.

Çok geniş kitlelere hitap eden İnstagram, en iyi markalara hitap edecek ölçüdedir. Uygulamanın artık daha fazla veri ve esneklik sunmayı planladığı Eylül ayında 500.000’den fazla aktif reklamveren vardı.

Bir sosyal ağın 6.5 yıl sonra dahi hala yeniliklere açık olması enderdir. Facebook bile bu noktada biraz eskiye bakmaya başlamıştı. Instagram, yeni eğilimlere kurnazca adapte olurken, görsel iletişimin köklerine tutunarak, üstte kalmayı başardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like