İnternet Dünyası

Google, Doğrulama Sistemini Türkiye’de Uygulamaya Başladı!

Google; geçtiğimiz hafta yalan haberlere karşı bazı ülkelerde doğrulama sistemini uygulamaya başlamıştı. Bu sistem şimdi de Türkiye‘de uygulanmaya başladı. Fransa ve ABD seçimleri öncesinde ortaya çıkan yalan haberleri engelleyemediği için sıkça eleştirilen Google, Türkiye’de yapılacak referandum öncesinde bu sistemi kullanmaya başladı.

Bundan böyle doğru ve doğru olmayan içeriklerin birbirinden ayrılması için detaylı araştırmalar yaparak kullanıcıları bilgilendiren platformlar olacak. Bu platformlar Google’ın haber doğruluğuyla alakalı ağına dahil olabilecekler ve doğru veya doğru olmayan içerikleri belirleyebilecekler. Ülkemizde sadece “dogrulukpayi.com” sitesi bu değerlendirme ağı dahilindedir. Dünyada ise 115 farklı yapı haberlerin doğru olup olmadığıyla ilgili değerlendirme yapabiliyor. Doğrulama sistemi çok yakın bir zamanda tüm ülkelerde kullanılmaya başlanacak.

Türkiye’de kısa süre sonra daha çok yaygınlaşacağı düşünülen bu uygulama ile Google, yalan haberleri engelleyerek doğru haberlerin internet kullanıcılarına ulaşmasını sağlıyor. Ayrıca Google, doğru haber yapmayan web sitelerine oldukça ağır yaptırımlar uygulayacak. Bu yaptırımlar da göz önünde bulundurulursa yalan haber yapılmasının önüne rahatça geçilebileceğini söyleyebiliriz.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Başa dön tuşu