İnternet Dünyası

Gmail’in Rehber Özelliği Nasıl Kullanılır?

Dünyanın en çok kullanılan e-posta servisi Gmail’dir ve hem kişiler hem de işletmeler için pek çok özellik sunar. Bunlardan biri de Gmail Rehber özelliğidir. Gmail Rehber özelliği sayesinde kişilerinizi organize edip yönetebilir ve iş ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Gmail Takvim de dahil olmak üzere Google’ın G Suite verimlilik araçlarının çoğunda Gmail Rehber kullanmanızı sağlayan iletişim yönetimi araçları bulunmaktadır. Peki Gmail’in Rehber özelliği nasıl kullanılır? Bu içeriğimizde Gmail Rehber özelliğini nasıl kullanacağınızı, yeni Gmail kişilerinizi nasıl bulacağınızı ve Gmail kişi gruplarını kullanmanın pratik yollarını açıklayacağız.

Gmail Rehber Özelliğini Kullanarak Kişi Ekleme

Gmail kişilerinizi yönetmenin ilk adımı; iletişim kurmak istediğiniz kişiler bulmak ve eklemektedir. Hiçbir Gmail kişisi eklemeseniz dahi Gmail, sık E-posta gönderdiğiniz kişileri bulacak ve sıklıkla iletişim kurduğunuz bir listede toplayacaktır. Bunun yanı sıra Google, eklediğiniz ya da aktardığınız kişilerin olduğu bir listeyi “Tüm Kişiler” listesinde doğrudan oluşturur. Bu listeyi, kişileri yönetilebilir hale getirene kadar geçici bir yer olarak düşünebilirsiniz.

Gmail Rehber özelliğini kullanarak kişilerinizi yönetmek için Gmail’e giriş yapın ve “Kişiler” seçeneğine tıklayın. Ardından Google Kişiler sayfasına yönlendirileceksiniz. Eğer kişi listenize henüz kimseyi eklemediyseniz ilk yararlanacağınız yöntem sol menüde yer alan “Diğer” seçeneğine tıklamak ve “İçe Aktar” butonunu seçmektir. Diyelim ki Outlook listenizdeki kişileri almak istiyorsunuz. Bunun için outlook.com seçeneğine tıklayın. Ardından “Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası”nı kabul edin. Daha sonra outlook şifrenizi girmeniz istenecektir. Outlook kişilerinizi alana kadar istemleri takip etmeye devam edin. Ardından aktarılan kişilerin listesini göreceksiniz. Yeni kişiler Outlook.com [Tarih] adlı bir Google kişi grubuna yerleştirilir. Dilerseniz bu grubun adını daha sonra değiştirebilirsiniz.

Gmail Rehber kişilerinizi oluştururken yeni kişiler de ekleyebilirsiniz. Yeni tanıştığınız birini kişilerinize eklemek ya da o kişiyi bulmak için sağ alt köşede yer alan “+” simgesine tıklayınız. Karşınıza gelen ekranda sizden istenen bilgileri giriniz. Google, Google+ profillerinden otomatik olarak eklemek istediğiniz kişiyi önerebilir. Son olarak Kaydet butonuna tıklayarak kişi listenize ekleyebilirsiniz.

Gmail Rehber Özelliğini Kullanarak Kişi Çıkarma

Kişi listenizi düzenlerken belli nedenlerden ötürü kişi listenizden çıkarmak istedikleriniz olabilir. Bu noktada şu adımları izlemelisiniz;

Google Kişiler sayfasını açın > Kaldırmak istediğiniz kişinin ismine tıklayın > İsmin sağ kısmındaki üç noktaya tıklayarak Sil butonunu seçin.

Böylelikle kişiyi listenizden silmiş ve kişinin bulunduğu gruplardan çıkarmış olacaksınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu