Dijital Pazarlama Uzmanı nedir

Pazarlama çalışmalarının dijital platformlardan yapılmasına dijital pazarlama ismi verilir. Dijital pazarlamanın yapılabilmesi için dijital araçlara ihtiyaç vardır. Web sitesi, online itibar ve marka iletişim yönetimi, internet reklamları ve bütün bunların yönetimini dijital pazarlama uzmanı yapar. Firmalar dijital pazarlama faaliyetlerini geleneksel pazarlama faaliyetlerine paralel olarak yönetirler. Çünkü bu ikisi birbirini tamamlar. Ayrıca dijital platformlarda yapılan çalışmalar ölçümlenebildiğinden çok daha avantajlıdır. Bunların yanında çift yönlü bir iletişim sağladığından internet kullanıcılarından anında geri dönüş alınabilir ve kişisel hedeflemeler sayesinde daha çok kişiye ulaşılabilir.

Dijital Pazarlama Uzmanının Bilmesi Gerekenler

Teknoloji sürekli gelişen bir yapıda olduğundan dijital pazarlama çok geniş bir alanı temsil eder. Bu nedenle dijital pazarlama uzmanlarının trendleri sürekli takip etmesi ve sürekli gelişime açık olması gerekmektedir. Mesela, yeni kullanılmaya başlanan bir sosyal platformu hızlı bir biçimde benimsemesi ve bu platformda çeşitli faaliyetler oluşturmaya başlaması gerekir. Her konuda bilgi sahibi olması gereken dijital pazarlama uzmanının çalıştığı sektöre ya da firmaya göre ağırlık verdiği konular değişiklik gösterebilir. Ancak mutlaka bilmesi gereken konular ise şunlardır;

  1. SEM (Arama Motoru Pazarlaması): Ülkemizde genellikle Google AdWords üzerinden yapılan arama motoru reklamlarıdır. Sadece Google üzerinden değil, Yandex ve Bing üzerinden de reklam verilebilir. Bu reklamların amacı; firmanın web sitesinin, ürün ya da hizmetinin kullanıcıların arama yaptıkları anahtar kelimelerde karşılarına çıkmasıdır. Kısa sürede sonuç alabilmek açısından doğru stratejiler oluşturulmalı ve düzenli olarak reklam kampanyalarına yer verilmelidir.
  2. Sosyal Medya Pazarlaması: Dijital pazarlama uzmanı; sosyal medya hesaplarının açılması, içerik pazarlaması yöntemlerinin oluşturulması, yönetilmesi gibi konularla ilgilenir. Ülkemizde sosyal medya kullanım oranının % 50’den fazla olduğunu düşünürsek marka iletişiminin kilit noktalarından biri olduğunu söyleyebiliriz.
  3. Mobil Pazarlama: Mobil cihaz kullanımının önlenemez yükselişi ile birlikte mobil pazarlama çalışmaları da artmış oldu. Firmalar, sadece mobil uygulamalar sayesinde dahi kullanıcıya ulaşabiliyor.
  4. E-Mail Pazarlama: Son yıllarda artan kişiselleştirilmiş E-Mail pazarlama çalışmalarıyla kullanıcıların firma E-Mail’lerini açma oranları da artmış oldu. Kullanıcıların sadece ilgi alanlarına zaman ayırdığını varsayarsak E-Mail pazarlama önemli bir dijital pazarlama çalışmasıdır.
  5. İçerik Pazarlama: Firmalar, kullanıcılar ile iletişimi ve etkileşimi güçlendirme amacıyla planlı bir biçimde içerik üretmeliler. Bu içeriklerin özgün, ilgi çekici, kaliteli olmasına özen gösterilmelidir.
  6. Afilliate Pazarlama: Dijital platformlarda bir firmanın reklam kampanyasının görüntülenmesiyle ya da bu görüntülenme sonucunda satış işlemlerinin gerçekleşmesiyle, aracı web sitesi reklam yayınladığı firmalardan komisyon alır. Yani afilliate, kısaca satış ortaklığı demektir. Örnek verecek olursak; tatil haberlerinin yayınlandığı bir haber sitesinde, otellerin yer aldığı bir tatil sitesine yer verebilir.

 

Alanında profesyonelleşmiş dijital pazarlama uzmanlarımızdan dijital pazarlama hizmeti hakkında bilgi almak isterseniz, ilgili linke tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.