Sosyal Medya

Sosyal Medya Araçları Nelerdir?

Sosyal medya platformları artık pek çok farklı alanda kullanılıyor. Etkili bir biçimde kullanılan sosyal medya üzerinden yapılan çalışmalarda en iyi sonucun alınabilmesi için hedef kitlenizi doğru belirlemelisiniz. Ayrıca hedef kitlenizden gelen geri dönüşleri de saptamanız gerekmektedir. Son zamanlarda hem firmalar hem de kişiler tarafından sosyal medyanın önemi kavranmıştır. Durum böyle olunca sosyal medya araçlarının da kullanımı artmaya başlamıştır. Peki sosyal medya araçları nelerdir? Sosyal medya araçları; sosyal medya hesaplarının etkili kullanılmasını sağlar. Ayrıca bu kullanımların kontrolüne imkan tanır ve verilerin analiz edilmesine yardımcı olur.

En İyi Sosyal Medya Araçları

Sizlere günümüzde kullanılan en iyi sosyal medya araçları başlıca listeledik bunlar;

Tweet Reach

Bu araç ile Twitter’dan yaptığınız paylaşımların kaç kişiye eriştiğini ve kaç kişinin sizin hakkınızda gönderi paylaştığını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bu araç sayesinde Twitter üzerinden yürüttüğünüz kampanyaların değerlendirmesini yapabileceksiniz.

Klout

Sosyal medyada yaptığınız paylaşımlarla fenomen haline gelebilirsiniz. Ancak neden fenomen olduğunuz bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız Klout’u kullanabilirsiniz. Klout sayesinde sosyal medya platformlarında kimler üzerinde etki bıraktığınızı, etki bıraktığınız kişilerin nelerden etkilendiğini, sizden neler istediklerini ve neleri merak ettiklerini öğrenebilirsiniz.

Hoot Suite

İnternet kullanıcıların birçoğu birden fazla sosyal medya platformunu kullanıyor ve kullanılan sosyal medya platformlarının takibini yapmak da bu yüzden zorlaşabiliyor. Sosyal medya araçlarından olan Hoot Suite ile zaman kaybı olmadan sosyal medya hesaplarınızın kontrolünü yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu araç ile; istediğiniz içerikleri, istediğiniz gün ve saatte, sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabiliyorsunuz. Hesaplarınızı senkronize ettiğiniz durumda oturum açmasanız bile paylaşım yapabiliyorsunuz.

Social Mention

Sosyal medya reklam kampanyalarını yürütürken günün belli saatlerinde olması dikkat ediliyor. Bunun sebebi; hedef kitlenin hangi saatlerde sosyal medyayı etkin kullandığı ve hangi sosyal medya platformunun ne sıklıkla kullanıldığının bilinmesidir. Bunu öğrenmek için ise Social Mention aracı kullanılmaktadır. Bu araç sayesinde; paylaşım sıklıkları, paylaşım yapan kullanıcılar, kullanıcıların beğenileri ve hangi sıklıkta paylaşım yaptıklarına ulaşabilirsiniz.

Social Mention aracının sık kullanılmasının sebebi ise çok fazla dil seçeneğine sahip olmasıdır. Türkçe dil desteğine de sahip olan bu araç 40 farklı dili desteklemektedir.

Twazzup

Twitter’ı kullanan uzman kişileri bulmak istiyor ancak bulamıyorsanız, yapmanız gereken tek şey Twazzup kullanmaktır. Bu araç sayesinde Twitter’ı bir arama motoru niteliğinde kullanabilirsiniz.

Ice Rocket

Myspace, Blog, Web ve Twitter sonuçlarını listelemek istiyorsanız Ice Rocket kullanmalısınız.

Tweet Deck

Twitter gönderilerinizi zamanlamak, hashtag tespiti yapmak  ve farklı farklı hesaplar yönetmek istiyorsanız kullanmanız gereken tek sosyal medya aracı Tweet Deck’tir.

How Sociable

Firmanızın ya da çalışma yaptığınız kelimelerin 32 farklı sosyal medya sitesinde ne kadar kullanıldığını ve mevcut kurumsal kimliğinizi sunan bir uygulamadır.

Back Tweets

Twitter’daki geçmişinizi analiz eder ve web sitenizle alakalı olan içerikleri bulur.

Carma

Kurumsal şirketlerin sosyal medya platformlarında güçlü oldukları ya da zayıf oldukları yönleri tespit eden bir uygulamadır.

MarketMeSuite

Sosyal medya mecralarından istenen tarihlerde mesaj atılmasını ve hedef kitleye en kısa sürede ulaşılmasını sağlar.

Pinerly

Pinterest için kullanılan bir araçtır. Pinterest’te içerik yayınlayabilmek ve çoklu hesap yönetebilmek amacıyla kullanılır.

Uber VU

En çok kullanılan sosyal medya platformlarındaki verilerin kaydedilmesini sağlar ve buradaki trendler arasına girmenizi sağlar. Ayrıca gündem ile ilgili değerlendirmelerde bulunabilirsiniz.

Visible

Sosyal medya platformlarındaki analizlerin detaylandırılmasını sağlar ve değerlendirme yapılmasında rol oynar.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Başa dön tuşu