Sevgililer Günü’nde Aşkı Arayan Hediyeler ve Markanız

Tüm dünyada aşıkların günü olarak bilinen 14 Şubat Sevgililer Günü’ne sayılı günler kaldı. Bugünün, aşıklar için romantik bir anlamı olduğu kadar markalar ve reklamverenler için de Sevgililer Günü,  kampanya ve indirimlerini satışa çevirebileceği bir fırsat dönemi olarak karşımıza çıkıyor.

14 Şubat Sevgililer Günü’ne haftalar kala, çiftler birbirine hem en güzel hediyeyi almak hem de o günü birlikte en keyifli şekilde geçirmek için tatil, yemek gibi hediye ve etkinlik önerilerini araştırmaya başlıyor.

Satın alma eylemi ister mağazalardan ister internetten gerçekleşsin, satın alma öncesinde Google ve sosyal medya üzerinde araştırma yapılıyor, fiyat karşılaştırılmalarında bulunuluyor, indirim ve kampanyalar takip ediliyor ve bunun sonucunda satın alma eylemi gerçekleşiyor.

Markalar için yılın en önemli dönemlerinden biri olan  Sevgililer Günü’nün internette ve internet alışverişlerinde yarattığı etkiye ve bunun markalar ve reklamverenler için ne ifade ettiğine birlikte bakalım.

 • Google’ın yayınladığı rapora göre Sevgililer Günü öncesi yapılan Google aramaları, kategori bazlı farklılıklar gösterse de Ocak ayından itibaren yoğunlaşıyor.
 • Hediye ve etkinlikler ile ilgili araştırmalar bir ay öncesinden başlarken, Sevgililer Günü’ne birkaç gün kala çikolata, yemek ve çiçek seçimi, indirim gibi tüm kategorilerde baş gösteren arama terimleri artışa geçiyor.
 • Sevgililer Günü ile ilgili kutlama sözleri ve mesajları ile ilgili aramalar, bir önceki seneye göre %21 artış göstermiştir.
 • Bu sene Şubat ayı boyunca arama hacminin en çok büyüdüğü kategoriler “İç Çamaşırı” ve “Kolye” olurken, 14 Şubat’a sayılı günler kala “Çiçek” aramalarında büyük bir artış gözlemleniyor. Geçtiğimiz yıla oranla Çiçek kategorisinde gerçekleşen aramaların %35 oranında arttığı gözlemlenmektedir.
 • Bunların yanında Sevgililer Günü için büyüyen diğer bir kategori olarak kadınlar sevgililerine “Cüzdan” araştırma eğilimi gösterirken; erkekler “Omuz Çantası” kategorisinde aramalar gerçekleştirmiştir.
 • Geçtiğimiz yıllara oranla Sevgilier Günü döneminde YouTube gerçekleşen arama hacimlerinde büyüme “Kendin Yap” kategorilerinde gerçekleşmiş, tüketiciler yemek tarifi, kişiselleştirilmiş hediye gibi videolar izleyeyerek YouTube’dan fikir almışlardır.   

Sevgilier Günü döneminde mevcut ve potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmek ve onları satın almaya yönlendirmek için uygulayabileceğiniz ipuçlarını egegen ekibi olarak sizlerle paylaşıyoruz:

 1. Sevgililer Günü’ne özel kampanya, fırsat, indirim, hediye çeki, yarışma ve çekiliş hazırlayın,
 2. Bu kampanyaları duyurmak için erken davranın,
 3. En çok ilgili gören ürünlerinizi pazara sunmaya öncelik verin,
 4. Tüketicilerinizin ruhuna dokunacak içerik ve görseller hazırlayın,
 5. Sizden daha önce alışveriş yapan tüketicilerinize özel indirimler hazırlayın,
 6. Görsel ve metinlerde “14 Şubat” ve “Sevgililer Günü”kelimelerini sık sık kullanın,
 7. Tüketicilerinizin bulunduğu tüm mecralarda reklamlarınızı aktif edin,
 8. Ürün bilgilerinizi güncel tutun,
 9. İndirim ve kampanyalarınızı sık sık sosyal medyada paylaşmayı ihmal etmeyin,
 10. Hızlı ve ücretsiz kargo imkanı sağlayın.

Hepsi ve daha fazlası için desteğe ihtiyaç duyduğunuz da size bir “tık” uzağınızda olduğumuzu unutmayın! 😃

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like