Google+ güvenlik açığı nedeniyle kapanıyor

Google‘ın sosyal ağ platformu Google+ artık kullanılmayacak. 2011 yılında kullanıma sunulan ve 2015 yılında büyük bir tasarım değişikliğine uğrayan Google+, hiçbir zaman popüler bir sosyal medya platformu haline gelemedi. Fakat tüketici versiyonunun kapatılacağı açıklanan Google+’ın kapanma nedeni popüler olamaması değil.

Google+ ortaya çıkan büyük bir güvenlik açığı nedeniyle kapatılıyor. Konu ile ilgili açıklamalar yapan Google, söz konusu güvenlik açığının geçtiğimiz Mart ayında düzeltildiğini açıkladı. Güvenlik açığı nedeniyle ulaşılan bilgiler arasında isimler, e-posta adresleri, doğum tarihleri, cinsiyet, profil fotoğrafları, yaşanılan yerler, meslek ve ilişki durumu yer alıyor.

Bugüne kadar Google+’ın kullanımıyla ilgili bilgileri paylaşmamayı tercih eden Google, kapanma kararı açıklamasında, Google+ kullanıcılarının platformu çok az kullanıp çok az etkileşime girdiği, kullanıcıların yüzde 90’ının uygulamada ortalama sadece 5 saniye vakit geçirdiği bilgisi de verdi.

Google+ güvenlik açığı nedeniyle kapanıyor

Kapanma sürecinin yaklaşık 10 ay süreceğini ve 2019 yılının Ağustos ayında sonlanacağını bildirildi.

Google+’ın sadece tüketici versiyonunun kapatılacağı, kurumsal Google+ versiyonunun ise kullanılmaya devam edeceği de açıklandı. Kurumsal versiyonun önümüzdeki dönemlerde yeni özellikler kazanacağını da ekleyelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.