egegen Trend Raporu – 32 / Haziran 2020

Trend Raporu 32

Normalleşmenin başladığı Haziran ayında yavaş yavaş evlerden çıkıp ofislere geçtik ve önlemlerimizi alarak kontrollü sosyal hayat dönemine girdik. Global anlamda Covid-19 ile mücadele etmeye hala devam ederken Haziran ayında neler yaşandı, yeni trendler, yeni uygulamalar ve yeni güncellemeler neler oldu? Egegen Trend Raporu’nun 32. Sayısıyla sizlerleyiz.

Twitter’dan Irkçılık Karşıtı Açık Hava Kampanyası

George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından Black Lives Matter hareketine destek vermek isteyen Twitter, ırkçılık karşıtı tweetleri açık hava panolarına taşıdı.

TWITTER’DAN IRKÇILIK KARŞITI AÇIK HAVA KAMPANYASI

ABD’de kölelerin kurtuluşunun kutlandığı Juneteenth (19 Haziran) günü için hayata geçirilen kampanyada ırkçılık karşıtı tweetler, Minneapolis, New York, Los Angeles, Atlanta, Şikago, Louisville, Oakland ve Philadelphia’daki açık hava panolarında boy gösterdi.

George Floyd’un öldürüldüğü 25 Mayıs’tan bu yana Black Lives Matter hareketine destek için 340 milyondan fazla tweet atıldı.


Spotify’dan 8 Dakika 46 Saniyelik Sessizlik

Black Out Tuesday hareketine destek veren Spotify, ABD’de polisin George Floyd’un boynuna, diziyle 8 dakika 46 saniye boyunca basarak ölümüne yol açmasını protesto etmek için belirli çalma listeleri ve podcastlere 8 dakika 46 saniyelik sessizlik ekledi. Spotify ve pek çok sanatçının destek verdiği Black Out Tuesday hareketi için #TheShowMustBePaused (Gösteri Durmalı) etiketi kullanıldı

spotify

Messenger Kids Türkiye’de

Facebook, Messenger Kids’i Türkiye’deki ebeveynlerin ve çocukların kullanımına sundu. Çocuklar sadece yakın arkadaşları, aile bireyleri ve ebeveynlerinin onay verdiği kişilerle etkileşim halinde olacaklar.  Uygulamada reklamlar yer almayacak. Messenger Kids’te ebeveynler çocuklarının hesaplarını Facebook’taki Ebeveyn Kontrol Panosu’ndan kontrol edebilecekler. Aynı zamanda ebeveynlere çocuklarının hangi saat aralıklarında uygulamayı kullanabileceğini belirleme imkanı sunan Messenger Kids’de Uyku Modu özelliği bulunuyor.

messenger kids

Instagram İki Katlı Hikayeler Özelliği Test Edilmeye Başlandı

Instagram, hikayeler için yeni bir arayüz test etmeye başladı. Dünyanın en çok kullanılan fotoğraf paylaşım ağlarından biri olan Instagram, yeni bir değişikliğe gidiyor.

Instagram’ın üst sırasında görünen Hikayeler, uygulama açıldığı anda yalnızca üç tane görünüyor diğer kullanıcıların Hikayeler’ini görebilmek için de kaydırılması gerekiyor. Ayrıca en çok etkileşime girilen kullanıcılar ilk sırada gözüküyor. Hikayeler’in farklı şekilde sıralanması için çalışmalar yürüten Instagram ekibinin yaptığı değişiklikle hikayeler artık iki katlı bir görünümde sergilenecek. Böylece Hikayeler özelliğinin daha düzenli ve daha hızlı bir şekilde sıralanması bekleniyor.


Whatsapp’a Gelecek Yeni Özellikler Açıklandı

Egegen Nisan ayı Trend Raporu’nda bahsettiğimiz gibi WhatsApp, yakın zamanda görüntülü grup sohbetinde 8 kişiye kadar katılım sağlayacağını açıklamıştı. Yeni bir açıklamayla bu özelliğin yanında pek çok yeni özelliğin de geleceğini duyurdu.

WhatsApp artık kullanıcıları tek bir cihaza bağlı kalmadan başka cihazlardan da kullanabileceği çoklu cihaz desteği özelliğini test ediyor. Çoklu cihaz desteği ile WhatsApp iki farklı cihazdan aynı anda kullanılabilecek. 

WhatsApp’a gelecek bir başka özellik ise “Süresi Dolan Mesajlar”. Bu özellikle kullanıcıların attıkları mesajlar belirledikleri süre dahilinden sonra otomatik olarak silinecek. WhatsApp’ın duyurduğu bir diğer özellik ise, detaylı mesaj arama özelliği. Bu özellikle birlikte kullanıcılar, belirli bir zaman içerisindeki mesajlar arasında arama yapabilecek.


Snapchat’ten Yeni Bir Özellik Daha

Snapchat geçtiğimiz günlerde Scan özelliği kapsamında yaptığı yeni ortaklıkları duyurdu. Kullanıcıların ürünleri ve cisimleri uygulama kamerası üzerinden tarayarak bilgi edinmesini sağlayacak. PlantSnap, DogScanner ve Yuka ile yapılan yeni ortaklıklar sayesinde kullanıcılar Scan ekranı üzerinden birçok bilgiye ulaşabilecek.

Snapchat kullanıcıları, DogScanner ile köpek türleri hakkında bilgi edinebilecek, PlantSnap sayesinde ise gördükleri ağaç ve bitkilerin türlerini öğrenebilecekler. Yuka ortaklığı sayesinde marketteki paketli yiyecek ve içeceklerin içeriği hakkında detaylı bilgi alabilecekler.


Twitter “Sesli Tweet” Özelliğini Eklediğini Duyurdu

280 karakter limiti olan Twitter, karakter limitine takılan kullanıcıların sesli tweetlerden faydalanabileceği özelliği şu an için iOS kullanıcılarına açtı. WhatsApp ve Instagram’daki sesli mesaj özelliğini andıran bu özellik sayesinde 280 karakterin yetersiz kaldığı zamanlarda kullanıcılara kolaylık sağlayacak. Sesli tweetlerde özelliğinde süre sınırı 140 saniye olarak belirlendi ve bu sürenin aşılması durumunda ses kaydı otomatik olarak bölünerek tweet zinciri oluşturuyor. Sesli tweet özelliğinin önümüzdeki haftalar içinde Android’e de gelmesi bekleniyor.


Netflix’e “İzlemeye Devam Et” Listesinden İçerik Silebilme Özelliği Geldi

Dünyanın en çok tıklanan dizi ve film izleme platformu olan Netflix, kullanıcılarının istekleri doğrultusunda yeni bir özellik getirdiğini açıkladı.

Bildiğiniz gibi bir filmi veya diziyi izlemeye başladığınızda, sonradan kaldığınız yerden izlemeye devam etmenizi sağlayan “İzlemeye Devam Et” listesi bulunuyor. Bu listede beğenmeyip yarıda bıraktığınız, artık izlemek istemediğiniz de içeriklerde bulunuyor. Netflix geliştiricileri bu soruna çözüm getirerek kullanıcılara “İzlemeye Devam Et” listesinden istediği içeriği çıkarabilecekleri yeni bir güncelleme getirdi. Yayınlanan bu yeni güncelleme ile birlikte bu sekmede görmek istemediğiniz dizileri ya da filmleri sekmeden kaldırmanız artık mümkün.


Nostaji Gezisi: Icon Rewınd

Icon Rewind, uygulamaların yıllar önce kullanılan simgelerinin görülebileceği bir özellik sunarak iPhone kullanıcılarını geçmişe götürecek.

Eskiden mobil uygulamaların logolarının gerçeğe benzemesi amaçlanırken zamanla tasarımlarda sadelik ön plana çıktı. Göz yormayan daha sade ve temiz bir ara yüz için Flat Design anlayışıyla minimal tasarımlar önem kazandı. Icon Rewind ise uygulamaların eski ikonlarını yeniden hatırlatarak kullanıcıları nostajik bir geziye çıkartıyor. Twitter, Facebook, Google, Instagram, Youtube, Netflix gibi uygulamaların eski logolarını özleyenler için, yeni logoları eski sürümleriyle değiştiriyor.


Microsoft’tan Eski Fotoğrafları İyileştiren Yapay Zeka

Microsoft, eskimiş deformasyona uğramış fotoğrafları, eskisinden daha iyi hale getiren yeni bir yapay zeka geliştirdi. Bu yapay zeka sayesinde eskimiş fotoğraflardaki toz lekeleri, çizikler, solukluk gibi deformasyon ögeleri ve fotoğrafta bulunan yapısal kusurlar düzeltilebiliyor.

Yapay zeka, öğrenme sistemini boş veya bozuk alanlarda piksel doldurmak için kullanarak eski fotoğrafları iyileştirip gerçekçi bir restorasyon uyguluyor.


Bizden Haberler!

Bu yıl 18.si düzenlenen, dijital pazarlama ve  mobil teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen başarılı projelerin tanıtıldığı Altın Örümcek Ödülleri’nde Türkiye’nin 1 numaralı Uzay Bilimleri Eğitim Merkezi Space Camp için tasarladığımız web sitesi ile bir çok projeyi geride bırakarak Eğitim Kategorisi’nde ikinci olduk!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like
egegen Trend Raporu
Read More

egegen Trend Raporu 07 / Nisan 2018

Dijital dünyada yaşananları, sosyal medya platformlarındaki yenilikleri, dijital reklamcılığın etkileyici örneklerini ve bizden haberleri bulabileceğiniz egegen Trend Raporu yedinci sayısıyla…
egegen Trend Raporu 10 / Temmuz 2018
Read More

egegen Trend Raporu 10 / Temmuz 2018

Dijital dünyada yaşananları, sosyal medya platformlarındaki yenilikleri, dijital reklamcılığın etkileyici örneklerini ve bizden haberleri bulabileceğiniz egegen Trend Raporu dokuzuncu sayısıyla…