3B Baskı Biyonik Göz

Minnesota Üniversitesi’nden biyonik organlar üzerine çalışmalar yapan Michael McAlpine, geliştirildiği takdirde görme engelli bireyin yeniden görebilmesini sağlayacak biyonik gözün basit bir ilk versiyonunu 3B baskı ile üretti.

Princeton Üniversitesi’nde yardımcı doçent olduğu dönemde, 3B baskı biyonik kulak geliştiren araştırmacı, çalışmalarına Minnesota Üniversitesi’nde doçent olarak devam ediyor.

İnsan gözünün arkasına yerleştirilecek ve boyut ve şekil olarak göze benzeyen yarım küre şeklinde bir cam kubbe yaparak çalışmalarına başlayan McAlpine, Özel bir 3B yazıcı kullanarak basılan göze, daha sonra gümüş parçacıkları içeren bir mürekkepten çizgiler eklenmiş. Son olarak, bu mürekkep tabanının üzerinde, yarı iletken bir basılı polimer tabakası eklenmiş. Sonuç, ışığı yüzde 25’lik bir verimle elektrik akımına dönüştürebilen bir 3B baskılı fotodiyotlar dizisi olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

Trend Raporu 30
Read More

egegen Trend Raporu – 30 / Mart 2020

Global anlamda zor zamanlardan geçtiğimiz günler yaşıyoruz. Koronavirüs’ün tüm dünyayı etkisi altına almasıyla beraber hayatlarımızda değişti. Çoğunlukla evden…