SEO

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online İtibar Yönetimi;Online itibar, kurumsal veya bireysel firmaların internet dünyasında yaptıkları hareketlerin ne şekilde algılandığını, insanlar ve diğer firmaların bu firmalar için ne gibi tutumlar izlediğini gösteren bir algıdır. Online itibar yönetimi de bu algıların yönetilmesindeki en büyük yapıdır. Online itibar yönetiminin ortaya çıkmasındaki asıl neden; teknolojik gelişmelerin sonucu olarak artan internet ve sosyal medya kullanımı sayesinde her düşüncenin rahat bir biçimde dile getiriliyor olmasıdır. İnsanların ürün veya hizmetler hakkındaki düşüncelerinin hiçbir denetime tabii tutulması firmaların devleşmesini sağlayabiliyorken, zedelenmesine de sebep olabilir. Bu yüzden itibar yönetiminizi detaylı bir biçimde yürütmelisiniz. Online itibar yönetimini kendiniz yapabileceğiniz gibi bu hizmeti veren profesyonel bir ajanstan, egegen gibi destek alabilirsiniz.

Online İtibar Yönetimi İçin Kullanılabilecek Yöntemler

İnternet sektöründe firmanızla alakalı yapılan pozitif yorumları öne çıkartarak itibarınıza katkıda bulunabilirsiniz. Negatif yapılan yorumları ise doğru bir şekilde yöneterek algınızı koruyabilirsiniz. Aşağıda size anlatacağımız yöntemlerle online itibar yönetiminize katkıda bulunabilirsiniz.Veya bu yöntemleri profesyonel yapacak bir online itibar yönetimi firmasından hizmet alabilirsiniz.

  1. SEO ve SEM İle Online İtibarınızı Destekleyin:Herhangi bir ürün ve hizmet satın alacak olan internet kullanıcılarının % 80’i ön araştırmanı arama motorları üzerinden yapmaktadırlar. Arama motoru optimizasyonu ve pazarlaması sayesinde markanızı arayan kişilerin ilk sayfada önlerine çıkacak olan sonuçları kontrol altına alabilirsiniz. Eğer markanız hakkında negatif bir yorum varsa bu yorumu öteleme şansına sahip olursunuz.
  2. İçeriklerinizi Optimize Edin:Online itibar yönetiminin en önemli dalı web sitesidir. Ürün ve hizmetleriniz ile ilgili olumsuz yorumları olumlu yöne çevirebilmeniz için içerikleriniz büyük önem taşır. İçerik oluşturma stratejinizi hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak belirlemelisiniz. Ayrıca aradıklarının tümünü bulacaklarını bir içerik düzenlemesi yapmalısınız.
  3. Sosyal Medyada Aktif Olun:Sosyal medya online itibarın sağlanmasındaki en önemli kanallardandır. Bunun bilincinde olan pek çok firma artık sosyal medyayı aktif bir biçimde kullanıyor. Ancak artık aktif olmak değil, internet kullanıcılarıyla diyalog kurmak da gerekiyor. Eğer firmanıza dair olumsuz bir düşünceyi yönetmek istiyorsanız hedef kitlenizle doğrudan iletişim kurmaktan kaçınmayın.
  4. Dijital PR:Online platformlarda hakkınızda yapılan yorumları, görüş ve istekleri takip ederek dijital PR stratejinizi belirleyebilirsiniz. Firmanızla ilgili kampanyaları, hakkınızdaki haberleri, projeleri ve etkinlikleri online ortamdan duyurmalısınız.
  5. Hukuki Yollara Başvurun:Hiçbir firma kendisi hakkında yapılan olumsuz yorumlardan hoşnut olmaz. Bu yorumlar engellenemez ancak firma hakkında çıkan asılsız ve yalan haberler için belli yaptırımlar uygulanabilir.

Profesyonel bir firmadan Online İtibar Yönetimi Hizmeti almak için kurumsal egegen firmamızı seçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Eğer sizinle ilgili bir haber ise kurumsal mail üzerinden iletişime geçip istekte bulunabilirsiniz, sizinle ilgili bir haber değil ise kaldırılması oldukça güçtür.

Başa dön tuşu