seo

SEO;günümüzde web tasarımcıların ve arama motorları ile haşır neşir olanların sürekli kullandıkları bir kelimedir.Türkçede karşılığı ise arama motoru optimasyonudur. Benim yorumlamama göre, Google ve Diğer arama motoru çalışanları bir algoritma yazıyor ve biz bu algoritmanın nasıl çalıştığını bulamaya çalışıyoruz genelde test edip sitelerimizde uyguluyoruz.Böylece arama motorlarında sitelerimizi üst sıralara çıkarmaya çalışıyoruz.Peki tam anlamıyla SEO nedir?(arama motoru optimasyonu) SEO aslında çok geniş bir kavramdır.Kendi içinde iç SEO ve dış seo olarak günümüzde 2’ye ayrılmaktadır. Bu yapılan çalışmalara ise SEO çalışması denir. Sizlere bunları elimizden geldiği kadar ayrıntılı olarak aktarmaya çalışıcağız.Öncelikle baştan bi tanımlayalım bu kavramları ki ne olduklarını bilelim.

Arama Motoru Optimasyonu

Türkçesi arama motoru optimizasyonu olan SEO, tüm arama motorlarında ilk sayfaya ve sayfanın üst sıralarına çıkmak amacıyla, internet sektöründe yer edinmek adına yapılan dijital çalışmalardır. Web siteleri, doğal yöntemlerle ulaşamadıkları web popüleritesine SEO sayesinde ulaşırlar. Web üzerinden sağlanan popülerlik beraberinde arama motorlarında üst sıralara çıkma başarısını getirir. Aynı zamanda SEO, internet reklamcılığının prestijinin ve getirisinin en yüksek olduğu pazarlama stratejilerinden bir tanesi olarak görülür.

İç SEO Nedir?

Site içi SEO ve On Page SEO olarak da bilinen iç SEO; web sitesinin alt yapısında yapılması gereken düzenlemeleri içerir. Bu düzenlemeler sayesinde arama motorları web sitesini daha iyi bir şekilde tarar ve sitedeki içeriğin hedef kitleye ulaşmasını sağlar. Arama motorları, sitedeki içerikleri değerlendirirken bir yandan doğru hedef kitleye ulaşması için büyük bir çaba gösterir. Bu yüzden web sitesi geliştirilirken kullanıcı deneyimlerinin göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

İç SEO işlemleri için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler; özgün içeriğin girilmesi, site ve içerik hakkında doğru bilginin sunulması, web standartlarına uyum sağlaması, görsellerin çözünürlüğü, görsel etiketlerinin hatasız girilmesi, site hızı ve seo hosting kullanımıdır.

Dış SEO Nedir?

Site dışı SEO veya Off Page SEO olarak da adlandırılan dış SEO da tüm işlemler web sitenizin dışında gerçekleştirilir. Dış SEO’nun kapsadığı alanlar; backlink alımı, sosyal medya çalışmaları, tanıtım metinleri, Google Adwors reklamları, dizin eklemeleri, pingleme işlemleri ve paravan blog uygulamalarıdır. Tüm bu işlemler doğru yapılmadığı takdirde sitenize zarar verebilir. Bu yüzden backlink alırken orantılı olmasına ve kaliteli web sitelerinden backlink alınmasına özen gösterin. Ayrıca spam oluşturabilecek davranışlardan kaçının. Son olarak sosyal medya hesaplarını aktif ve düzenli kullanmayı atlamayın.

Lokal SEO Nedir?

Yerel Local SEO olarak da bilinen lokal SEO; tek bir bölgeye veya şehre hizmet veren yerel işletmeler için büyük önem taşımaktadır. Lokal SEO’da işin içerisine konum ve harita girer. Bölgesel odaklı arama yapan bir kullanıcı için büyük kolaylık sağlayan lokal SEO’da bazı eklemeler yapılmalıdır. Yerel SEO’ya yapılacak eklemeler şunlardır; Google Maps, işyeri adresi, işyeri adresini bulmaya yardımcı diğer bilgiler ve çalışma saatleri. Bunlar eklendiği durumda online alandan gerçek alana geçiş sağlama kolaylığı kullanıcılara sunulmaktadır.

Profesyonel bir SEO hizmeti almak istiyorsanız gönül rahatlığıyla egegen ajansını seçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.