iphone x

iPhone 10. yıla özel olarak üretmiş olduğu X serisinde mükemmel tasarıma imza atmış olarak gözükmektedir. Yıllardan beri, bütün modelleri hemen hemen aynı olan iPhone’da, X serisi tamamen farklılaştırılarak müşterilerinin karşısına çıkmıştır. Bu içeriğimizde iPhone X özellikleri nelerdir, açıklayacağız.

iPhone X Ekran Özellikleri

Yıllardan beri hep talep edilen ancak son zamanlarda görücüsüyle çıkmakta olan çerçevesiz ekran model akımına iPhone da dahil olmuştur. Oldukça yüksek bir ekranı olan iPhone X, diğer modellere nazaran daha farklı bir ekran özelliğine sahiptir. iPhone X, bünyesinde kızılötesi kamera, yakınlık sensörü, ışık projektörü, hoparlör, mikrofon ve 7 MP ön kamera ile alıcılarını beklemektedir.

5,8 inç ekran özelliğine sahip olan iPhone X, 11,25 x 2436 piksel çözünürlüğü ile de en dikkat çeken telefonların başında gelmektedir. Bununla birlikte HDR desteği ve 3D Touch özelliğide, tüm serilerde olduğu gibi bu seride de karşımıza çıkmıştır.

Donanım Özellikleri

Altı çekirdeğe sahip olan iPhone X, aynı zamanda A11 Bionic işlemcisinde güç almaktadır. Apple bu durumu açıklarken şöyle demiştir: ”Bugüne kadarki en fark yaratan, en akıllı ve en güçlü çipe sahibiz”. Bu özellikler sayesinde iPhone X’da, saniyede 650 milyara yakın işlem yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra 10 nm üretimi olan 64-bit mimariye sahip Apple A11 Bionic, 4.3 milyar transistöre sahip. İki performans çekirdeği A10 ile kıyaslandığında yüzde 25 daha hızlıyken, dört yüksek verimli çekirdeğin ise A10’a nazaran yüzde 70 daha hızlı olduğu açıklanmıştır.

Yüksek bir performans sunmakta olan çekirdekler ve yüksek verimli çekirdekler sayesinde iPhone X’un pil ömrü, iPhone 7‘ye nazaran 3 saat daha fazla olabilmektedir. Bununla birlikte iPhone X’u kablosuz bir şekilde şarj edebilmekte mümkündür. Apple’ın kendi tasarımı ve üretimi olan üç çekirdeki GPU ise A10 Fusion’a nazaran yüzde 30’a kadar daha hızlıdır. RAM bölgesinde ise iPhone X modelinde 3 GB RAM yer almaktadır. Günümüzde her geçen gün artmakta olan dosya boyutları için depolama alanı hep sorun olmaktadır. Apple bu durumu düşünerek, iPhone X serisinde 64 GB ve 256 GB dahili depolama alanı sunmaktadır.

Kamera Özellikleri

iPhone serilerinde daha önce eşine rastlanmamış bir manzara X serisinde karşımıza çıkmaktadır. Daha önce çift kamera oluşumuna yer vermeyen iPhone, X serisinde buna olanak sağlamış ve bu nedenden ötürü büyük ilgi görmüştür. Daha önceden hemen hemen yeni çıkartmış olduğu iPhone 7 Plus serisinde yatay olarak kullanımına yer veren iPhone, X modelinde direkt dikey olacak şekilde konumlandırılmıştır. Bunun yanı sıra 12 MP kameraya özelliğine sahip olan X, daha önceleri görücüye çıkan Galaxy Note 8 gibi çift OIS desteği sunmaktadır. Bununla birlikte ön kamera gücünü oldukça arttıran iPhone, X serisinde 7 MP’lik bir ön kamera ile görücüye çıkmıştır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.