web tasarım

Şahısları ya da kurumları tanıtmak, bilgi vermek, ürün ve hizmet satışını gerçekleştirmek gibi pek çok farklı amaçla kurulan web siteleri için hazırlanan tasarımlara web tasarım ismi verilir. Web tasarım, markayı yansıttığı için özellikle firmalar açısından oldukça önemli bir noktadır. Bir firma herkesin kullandığı şablonlar yerine kendisine özgü olan bir web sitesi tasarımına sahip olmalıdır. Bu durum kullanıcı gözünde firmanın güvenilirliğini ve bilinirliğini artıracaktır.

Web tasarım işini yapan kişilere web tasarımcı denir. Web tasarımcılar web tasarımı esnasında bazı programlardan yararlanırlar. Web tasarım için kullanılan programların listesine aşağıdaki başlıktan erişebilirsiniz.

Web Tasarım İçin Kullanılan Programlar Nelerdir?

Web tasarım uzmanlarının tasarımlarını tamamlayabilmeleri adına en çok tercih ettikleri programları ve bu programların özelliklerini sıraladık.

Adobe Dreamweaver

Web tasarım için kullanılan programların en popüleri Adobe Dreamweaver’dır. Tek bir ekrandan hem kod yazabilir hem de tasarım esnasında yapacağınız işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Rakipleriyle karşılaştırıldığında oldukça gelişmiş olan bir programdır. HTML düzenleyicisi bulunan programda kod yazma esnasında yaptığınız hataları görüntüleyebilirsiniz. Pratik kullanımı ve hazır şablon seçenekleri ile tasarım uygulamaları basit bir şekilde kullanıma sunabilirsiniz. Adobe Dreamweaver’ı satın almadan önce ücretsiz sürümünü deneyebilirsiniz. Eğer memnun kalır ve satın almak isterseniz 4 farklı kategori ve çeşitli fiyat seçenekleriyle karşılaşacaksınız. Bunlar;

  1. Bireyler: 29,25 TL / 58,53 TL / 146 TL
  2. İşletme: 87,81 TL / 205 TL
  3. Öğrenciler ve Öğretmenler: 29,25 TL / 58,53 TL
  4. Okullar ve Üniversiteler: 43,89 TL / 102 TL

Adobe Photoshop

Dünyadaki kullanım oranı en fazla olan resim ve grafik editörlerinden biri Adobe Photoshop’tur. Hem web tasarımcılarının hem de grafik tasarımcılarının yaygın bir biçimde kullandıkları bu program, hangi formatta olduğu farketmeksizin tüm görsellerin düzenlenmesine ve görseller üzerinde efekt uygulanmasına imkan tanır. Bu program sayesinde internet sitesinde kullanılacak görseller boyutlandırılabilir, efektler yardımıyla düzenlenebilir, hareketli animasyonlar oluşturulabilir. Ücretsiz deneme sürümünü kullandıktan sonra programı satın almak isterseniz ödeyeceğiniz tutarlar şunlardır;

  1. Fotoğrafçılar: 29,25 TL
  2. Bireyler: 58,53 TL
  3. Öğrenciler ve Öğretmenler: 58,53 TL
  4. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler: 87,81 TL

Adobe Fireworks

Web tasarım için kullanılan programlardan biri de Adobe Fireworks’dür. Dreamweaver ve Adlobe Flash ile entegre halinde çalışan bu program sayesinde grafik sayfaları oluşturabilir, bannerlar, açılır pop-up’lar, animasyonlar yapabilirsiniz. PDF dönüştürücü özelliği ile bir JPEG dosyasınıa HTML ve CSS koduna kolay bir biçimde dönüştürebilirsiniz.

MySQL

Web tasarım için kullanılan programlardan biri olan MySQL, neredeyse bütün yazılım dilleri ile entegre edilebilir. Bir veritabanı yönetim sistemi olan MySQL, açık kaynak kodludur.

Notepad++

Web tasarım için kullanılan programlar arasında rakipleri ile karşılaştırıldığında etkisi oldukça düşüktür. Ancak Notepad, açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması açısından tercih edilebilir durumdadır. Kullanımı kolaydır ve çok çeşitli dosya uzantılarına müdahale şansı tanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.