Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya günümüzün en etkili iletişim araçlarından biri haline gelmiştir. Gün geçtikçe artan sosyal medya kullanımı, firmaların ve markaların üzerinde durması gereken bir konudur. Çünkü günümüzde sosyal medya hedef kitleye ulaşabilmek adına kullanılabilecek en etkili yollardan bir tanesidir. Sosyal medya sayesinde rekabette olduğunuz pazar hakkında bilgi sahibi olabilir ve hedef kitlenin gereksinimlerini belirleyebilirsiniz. Bu yüzden sosyal medya yönetimi oldukça önemlidir. Çünkü doğru yapılmayan bir sosyal medya yönetimi marka itibarını en derin biçimde sarsabilir. Bu açıdan bakıldığında sosyal medya yönetimi alanında profesyonel kişilerce yapılmalıdır. Peki sosyal medya yönetimi fiyatları ne kadar?

Sosyal medya yönetimi fiyatları pek çok nedenden farklılık gösterebilir. Aslında her sektörde geçerli olan bu nedenler sosyal medya sektöründe de geçerliliğini korumaktadır. Sosyal medya ajanslarının yaptığı sosyal medya yönetimi ücretlerinde farklılık gösteren nedenler şunlardır; emek, zaman, marka değeri ve sektör. Bir örnek üzerinden sosyal medya yönetimi ücret değişikliğini anlatalım. Haftada yapılan 2 paylaşım ile 10 paylaşım arasında ciddi bir emek ve zaman farkı vardır. Bu yüzden isteğiniz doğrultusunda 10 paylaşım yapacak olan sosyal medya ajansı 2 paylaşım yapacak olan ajansa göre daha yüksek sosyal medya yönetimi fiyatı isteyecektir. Bunların yanında marka değeri yüksek, referansları kuvvetli olan sosyal medya ajansları diğer ajanslara göre daha yüksek bir sosyal medya yönetimi fiyatı verecektir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Doğru yönetildiği durumda oldukça etkin bir pazarlama aracı olan sosyal medyanın yönetiminde kullanılacak bazı unsurlar şunlardır;

  1. İçerik Yönetimi: Etkin bir sosyal medya yönetimi, markanın itibarına ve markaya karşı oluşturulacak algıya göre farklılık gösterir. Marka kimliğini güçlendirmek açısından markaya ait ürün ve hizmetlerin tanıtımının en doğru biçimde yapılması gerekir. Bu da en iyi, içerik yönetimi ile olur. İçerik yönetiminde kelimelerin seçimine dikkat edilmeli ve hedef kitlenin kolay anlaması sağlanarak, marka ile iletişimi güçlendirilmelidir.
  2. Diyalog Yönetimi: Firma, sosyal medyada hedef kitlesiyle diyalog kurmaya başladıysa başarılı oluyor demektir. Müşteri ilişkileri yönetiminin dijital medyadaki karşılığı olan diyalog yönetimi sayesinde hedef kitlenin hoşuna giden paylaşımlar yapılır ve hedef kitlenin markaya olan sadakati sağlanır.
  3. Reklam Yönetimi: Etkin bir reklam yönetimi ile hedeflenen kitleye ulaşmak daha da kolaylaşıyor. Doğru reklam çalışmaları sayesinde ulaşılan hedef kitlenin analizi yapılmalı ve hedef kitlenin gereksinimlerine yönelik çalışmalar sürdürülmelidir.
  4. Analytics: Sosyal medya ajansları analytics sayesinde daha detaylı analiz yapabiliyor ve analizler sonucunda yeni stratejiler geliştirebiliyorlar.

 

Sosyal medya yönetimi hizmeti veren firmamızdan sosyal medya yönetimi ücretleri hakkında teklif almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.