sosyal medya ajansları

Sosyal medya ajansı; firmanızın sosyal medyadaki gözü kulağıdır diyebiliriz. Firmalar için sosyal medya ajanslarının önemi günümüzde sosyal medyanın birçok alanda kullanılması nedeniyle tercih edilir hale geldi. İnternet gün geçtikçe daha çok kullanılır hale gelmesi iletişim kanallarının çeşitlenmesini sağladı. Özellikle Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının kullanımı bu duruma sebep oldu. Artık bir habere ulaşmak, bir marka için şikayet, istek ve ihtiyaçta bulunmak için sosyal medya platformları kullanılıyor. Klasik medya platformlarının kullanıcıya olan geri dönüşünün kısıtlı olması da sosyal medya platformlarının yerini sağlamlaştırdı. Bu da sosyal medya ajanslarının meydana gelmesini sağladı.

Tabi bu kadar hızlı gelişen ve büyüyen bir platform markaların dikkatini çekti. Bu durumu iyi değerlendiren markalar bilinirliklerini artırmak ve ürünlerini tanıtmak amacıyla sosyal medya stratejisi geliştirmeye karar verdiler. Bu noktada sosyal medya ajansı etkin bir rol oynamaya başladı ve sosyal medya uzmanları ile firmaların istek ve ihtiyaçlarına çözüm buldu. Sosyal medya yönetimi ile ilgilenemeyecek firmalar için adeta bir velinimet olan sosyal medya ajansı, firmaların sosyal medya platformlarından en iyi verimi almasını sağlıyor.

Eğer sizde profesyonel bir sosyal medya ajansından hizmet almayı düşünüyorsanız egegen firmamızın referanslarını inceleyebilir ve teklif alabilirsiniz. Sosyal medya ve iş dünyasında ki ilişkisi üzerine detaylı bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki yazımızla devam edebilirsiniz.

İş Dünyası ve Sosyal Medya

Günümüzde markalar sosyal medya sayesinde kullanıcılarla iletişime geçip daha büyük kitlelere ulaşabiliyorlar. Bu sayede de ürün ve hizmetlerin pazarlamasını en hızlı ve en etkileyici şekilde yapabiliyorlar. Yani sosyal medya sayesinde müşterileri ile iletişim kuran markalar, ürün ve hizmetleri ile ilgili olumlu ya da olumsuz tüm fikirlere ulaşarak deneyim kazanabiliyorlar.

İnternet kullanıcıları herhangi bir ürünü ya da hizmeti almadan önce web üzerinde arama yapar. Eğer olumlu görüşlere ulaşırlarsa bu ürünü satın alabilirler. Bunun bilincinde olan markalar sosyal medyayı kullanarak kampanyalarını tanıtırlar. Böylece geleneksel iletişim yolları ile yapılmayacak pek çok farklı türde reklamı sosyal medya sayesinde yapabilirler.

Firmaların sosyal medya üzerindeki gücüne değinecek olursak;

 1. Sosyal medyayı kullananların % 50’si firmaları takip ediyor.
 2. Kullanıcıların % 36’sı firma ve firmaya ait ürün ve hizmetler ile ilgili görüşlerini sosyal medyadan bildiriyor.
 3. 3 sosyal medya kullanıcısından 2’si ürün ve hizmet satın almadan önce Twitter’daki görüşleri dikkate aldıklarını söylüyor.
 4. Markaların % 75’i sosyal medya platformlarını pazarlama stratejisi olarak görüyor.
 5. Pazarlama aracı olarak sosyal medyayı kullanan firmaların % 58’i pazarlama giderlerinin azaldığını söylüyor.
 6. 3 küçük işletmeden bir tanesi sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor.
 7. 5 sosyal medya kullanıcısından 4’ü sosyal ağ ve blogları takip ediyor.

 

İstanbul ve İzmir’de sosyal medya ajanslarından hizmet almak isteyenler içinde bilgilendirici bir makale yazdık bu makalemizi aşağıdaki yazımızla devam edebilirsiniz.

İzmir Sosyal Medya Ajansı

İzmir Sosyal medya ajanslarının firmalara karşı bazı görevleri bulunmaktadır. Bu görevler ise aşağıdaki gibidir;

 1. Ajanslar firmaların sosyal medya platformlarında olmalarını sağlarlar. Bunu yaparken de bilinçli ve profesyonel bir sosyal medya stratejisi oluşturulmalıdır.
 2. Bu stratejide yer alması gereken ilk görev marka dilinin belirlenmesidir. Bunu belirlerken hedeflenen kitlenin hangi nitelikte olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir.
 3. Diğer bir görev, belirlenen marka diline uygun bir biçimde içerikler oluşturulmasıdır. Oluşturulan içeriğin kaliteli olması için sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılması ve bu kullanıcılara hitap etmesi gerekmektedir.
 4. Sosyal medya ajansı İzmir, sosyal medya platformlarında tüketici ve marka arasında nasıl ilişki kurulacağını belirler. Bu bağ sayesinde markanın bilinirliği daha da artacak ve pozitif bir itibar yaratılması sağlanacaktır.
 5. Firmalar en çok müşterilerinin ne düşündüklerini bilmek isterler. Anket vb. araştırma metotları sayesinde marka algısı bir yere kadar ölçülebilir. Sosyal medya iki yönlü bir iletişim kanalı olduğu için marka algısının ölçümlenebilmesi açısından oldukça etkilidir. Sosyal medya ajansları bu algıyı ölçmede en etkili taraf olacaktır.
 6. Sosyal medya ajansları, yaptığı çalışmaların raporunu firmaya sunmak durumundadır. Bu raporlar sayesinde firma ajansın neler yaptığını ve ne kadar başarılı olduğunu görebilir.
 7. İzmir sosyal medya ajansının en kritik görevi, kriz yönetimidir. Ajanslar herhangi bir kriz anının çözülmesini sağlar.

Eğer profesyonel bir İzmir sosyal medya ajansları firması seçmek istiyorsanız firmanın referanslarına ve yaptığı işlere bakmalısınız. Bu yüzden firma seçimlerinizi titiz ve özveri içinde yapmalısınız.

İstanbul Sosyal Medya Ajansı

İstanbul Sosyal medya ajansı seçmek isteyen firmalar, bazı noktalara dikkat etmeliler. Ajans seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hedeflenen kitlenin istek ve gereksinimlerine uygun bir dilin oluşturulmasıdır. Bu amacı göz önünde bulundurarak seçeceğiniz İstanbul sosyal medya ajanslarından ajanstan kaliteli bir hizmet almak için şu hususlara dikkat etmelisiniz;

 1. Markanın güçlü yönlerinin belirtilmesi
 2. Markanın zayıf taraflarının güçlendirilmesi
 3. Hedef kitle ile iyi bir bağ kurularak, istek ve ihtiyaçlarının anlaşılması
 4. Müşteri şikayetini pozitif bir yöne çevirebilmesi ve şikayet eden müşterinin markayı benimseyebilmesi.

Tüm bu ajans görevlerini eksiksiz gerçekleştiren ve yukarıdaki hususlara dikkat eden sosyal medya ajansıyla çalışmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. İlgili linke tıklayarak, eksiksiz bir sosyal medya yönetimi hizmeti alabilirsiniz veya doğrudan uzman egegen sosyal medya ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.