internet reklamları

İnternet çağının yaşandığı günümüzde pek çok olgu bu yönde değişiklik göstermeye başladı. Bunlardan bir tanesi de reklamcılık sektöründe yaşandı. TV, radyo, gazete gibi mecralardan yapılan reklamlar yerini arama motoru, web sitesi, sosyal medya gibi platformlara bıraktı. Geleneksel reklam modellerinin kullanımı da devam etmektedir ancak pek çok firma hem satışlarını artırmak hem de kurumsal kimlik ve imaj yaratmak amacıyla internet reklamcılığını tercih etmektedir. Tabii İnternet reklamlarının avantajları bunlarla sınırlı değildir.

İnternet Reklamlarının Avantajları Nelerdir?

Çift Yönlü Etkileşim

İnternet reklamlarının avantajlarından ilki çift yönlü etkileşimdir. Çift yönlü etkileşimi sağlayan internet reklamları diğer reklam modellerine oranla çok daha güçlüdür. Reklam kampanyasını gören kullanıcı reklama tıklayarak, ürün ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye erişmekte, ürünü satın alabilmekte ve ürün ile ilgili düşüncelerini iletebilmektedir. Bu yönleri ile internet reklamları geleneksel yöntemler gibi yalnızca tek yönlü değil, kullanıcının da etkileşime girmesiyle çift yönlü olmakta, bu da reklamverenin reklam kampanyasının etkisini daha çabuk analiz edebilmesini sağlamaktadır.

Hedef Kitleye Uygun Reklam

İnternet reklamlarının avantajlarından biri de hedef kitleye uygun reklamların yayınlanmasıdır. Geleneksel mecralarda yayınlanan reklamlar büyük bir kitleye sunuluyor ve bu kitlenin içinden hedef kitlenin bu reklamı görmesi hedefleniyor. İnternet reklamcılığında ise müşteriler ilgi alanlarına, alışkanlıklarına, tercihlerine ve daha pek çok farklılıklarına göre kategorilendiriliyor. Böylelikle gerçek hedef kitleye ulaşılarak kişinin ilgi alanlarına özel reklamlar sunuluyor. Facebook gibi kullanıcıların gerçek bilgilerine sahip olan sosyal medya platformları reklamveren kişilerin bu bilgileri kullanabilmesini sağlıyor. Reklamverenler reklam kampanyasının gösterileceği kitleyi, yaşı, cinsiyeti, yaşadığı ülkeyi/eyaleti/şehri, medeni durumu gibi pek çok farklı hedeflemeyi seçebilir.

Esneklik

İnternet reklamlarının avantajlarından biri de esnekliktir. İnternet reklamları hızla hazırlanabilen ve yayınlanabilen reklamlar olduğundan reklamlarda bazı değişikliklerin yapılması gerekebilir. Bu değişiklikleri istediğiniz zaman istediğiniz biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak geleneksel mecralarda bir değişiklik yapmak istediğinizde bunu gerçekleştirmek oldukça güçtür. Mesela televizyon reklamını değiştirmek istediğinizde yeniden bir çekim, montaj ve dublaj gerekecektir. Ya da basılı bir reklam yayınladıysanız diğer baskıyı beklemek zorunda kalacaksınız. Bu sebeplerden ötürü internet reklamları oldukça avantajlıdır.

Düşük Maliyet

İnternet reklamlarının avantajlarından biri de düşük maliyetlerdir. Geleneksel reklam modellerinde bütçe yayıncı tarafından belirlenir ancak internet reklamlarında reklamveren kendi bütçesini belirler. Böylelikle küçük işletmeler hedefledikleri kitleye kolay bir biçimde ulaşabilmekte ve büyük işletmeler de daha az maliyet ile daha çok reklam yayınlatabilmektedir. Bunların yanında internet reklamcılığında tıklama başına ödeme ve görüntüleme başına ödeme seçenekleri vardır. Bu da reklama tıklandığında ya da reklam görüntülendiğinde maliyet oluşuyor anlamına gelmektedir. Bu yöntemler sayesinde daha verimli bir reklam kampanyası oluşturulabilir.

Ölçülebilirlik

İnternet reklamlarının avantajlarından en iyi reklamların hızlı ve kesin bir biçimde ölçümlenebilmesidir. Reklamların kaç kişi tarafından görüntülendiği, toplam görüntüleme sayısı, kaç kişi tarafından tıklandığı, toplam tıklama sayısı, siteye yönlendirilen kişilerden kaçının ürün ya da hizmet satın aldığı istendiği zaman ölçülebilir. Bütün ölçümlemeler daha iyi bir reklam kampanyası oluşturabilmeyi ve kullanıcıların reklama olan ilgisini analiz ederek daha iyi ürün ve hizmet sunabilmeyi sağlar. İnternet reklamlarının ölçülebilirliği ücretsiz yapılabildiği gibi düşük ücretli araçlarla da yapılabilir.

Satışa Hızlı Dönüşüm

İnternet reklamlarının avantajlarından biri satışa hızlı dönüşümdür. İnternet reklamları başarılı bir biçimde uygulanırsa müşteri reklamı yapılan ürünü ya da hizmeti hızlı bir şekilde satın alacaktır. İnternet reklamları müşteriyi doğrudan siteye yönlendirir ve amaca daha hızlı ve zaman kaybı yaşamadan ulaşabilir kılar. Bunun yanı sıra Google AdWords gibi, kullanıcının herhangi bir ürünü Google’da arattığında çıkan reklamlar doğrudan satış hedefi taşır. Çünkü reklam yalnızca müşteri o ürünü arattığında önüne çıkar ve müşteriyi doğrudan reklamverenin sitesine yönlendirir. Bu nedenle bu tarz reklamlar satışa dönüşüm daha fazladır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.