Google Reklamları

Firmalar, son zamanlarda geleneksel reklam modellerinden git gide uzaklaşmaya başladılar. Bunun yerine internet reklamlarını kullanmaya başladılar. Çünkü iki reklam modeli karşılaştırıldığında geleneksel modellerin daha ücretli, daha zorlu ve daha uzun geri dönüş süresine sahip olduklarını söyleyebiliriz. Bu yüzden hedeflenen kitleye, en kısa sürede, düşük ücretlerle ulaşabilmek daha mantıklıdır. İnternet reklamları arasında en çok kullanılan yöntem ise Google reklamlarıdır.

İnternet kullanıcılarının neredeyse % 80’i arama motoru olarak Google’ı kullanmaktadır. Bu yüzden Google reklam fiyatları, reklam bütçeleri açısından oldukça önemlidir. Google reklam fiyatları hakkında net bir tutar vermek imkansızdır. Çünkü reklam kampanyaları çok çeşitli olduğu için fiyatlarda bir o kadar çeşitlidir. Mesela kampanyadaki hedefleme seçeneklerine veya piyasadaki rekabet katsayılarına göre reklam ücretleri değişecektir. O zaman reklam bütçesini nasıl ayıracağım diyebilirsiniz. Reklam bütçesi için pazarlama stratejilerinizi ön planda tutmalısınız.

Google Reklam Fiyatları Nasıldır?

Google reklamlarına Google AdWords ismi verilir. AdWords reklam harcamalarınızın kontrolünü yapmanızı sağlar. Herhangi bir minimum ücret yoktur. Bunun yerine, günlük bir bütçe belirlemeli ve harcamalarınızı nasıl yapacağınıza karar vermelisiniz. Google AdWords bir kullanıcının arama yaptığı zaman sonuç sayfalarında gösterilecek reklamları ve bu sayfalardaki sıralamaları belirleyecek bir açık artırma sistemiyle çalışır. Reklamlarınızın açık artırmada yer almasını istiyorsanız nasıl bir teklif vereceğinizi seçmelisiniz. Üç farklı biçimde teklif verebilirsiniz. Bunlar; tıklama, gösterim ve dönüşüm elde etmek için verilen hedeflerdir.

  1. Eğer reklamlarınıza yapılan tıklamalara odaklanmak istiyorsanız tıklama başına maliyet Google reklam fiyatları nı seçmelisiniz. Tıklama başına maliyette teklif tutarlarını kendiniz belirleyebileceğiniz gibi Google’ın belirlemesine de izin verebilirsiniz. Tıklama başına ödeme olarak da bilinen tıklama başına maliyette, maksimum tutarı belirleyerek bu ücretin daha üstüne çıkılmamasını sağlayabilirsiniz.
  2. Eğer reklamlarınızda gösterime ya da gösterilme sayısına odaklanmak istiyorsanız gösterim başına maliyet Google reklam fiyatları seçmelisiniz. BGBM teklifi olarak da bilinen gösterim başına maliyet yönteminde sadece görüntülü reklam ağı kampanyalarını oluşturabilirsiniz.
  3. Eğer reklamlarınızda dönüşüme ya da ziyaretçilerin reklamlara tıkladıktan sonra web sitenizde herhangi bir işlemi yaptığına odaklanmak istiyorsanız edinme başına maliyet teklifi vermelisiniz. EBM olarak da kısaltılan bu teklif biçimi, deneyimli AdWords reklamverenleri tarafından sıkça tercih ediliyor. Web sitenizden ürün veya hizmet satın alma, web sitenize kaydolma gibi işlemler için dönüşüm isteyen reklamverenlere önerilen bir teklif biçimidir.

1 Yorum

  1. Bazı kelimelerde tıklama başı maliyet 20TL’ye kadar yükselmiş durumdadır. Artan rekabet koşullarında, bütçeyi en verimli şekilde kullanmak için birçok küçük ve orta ölçekli şirket bir google adwords uzmanı ile çalışmayı tercih eder hale geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.