domain

Domain’in Türkçe karşılığı alan adıdır. İnternet dünyasında var olabilmek ve internet kullanıcılarına ulaşabilmek adına domain kullanılır. Domainler web sitelerinin kimliğidir diyebiliriz. Bu yüzden domain seçiminde web sitenizle alakalı bir domain almaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca alan adlarının akılda kalıcı olmasını istiyorsanız kısa bir seçim yapmanız gerekir. Böylelikle markalaşma süreciniz de hızlı bir şekilde ilerleyecektir. Herhangi bir alan adının kullanılmaya müsait olup olmadığını domain sorgulama işlemi sonunda öğrenebilirsiniz. Domain sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı anlatmadan önce domain uzantılarının neler olduğuna ve hangi anlama geldiklerini anlatacağız. Böylece domain seçiminizi yaparken hangi uzantıda satın almak istediğinize net bir şekilde karar verebilirsiniz.

Domain Uzantıları Nelerdir?

Alan adlarının uzantıları yerel ve global olarak iki farklı kategoriye ayrılır. Bunlardan en sık duyulanı ve en çok bilineni “com” uzantısıdır.

  1. com Uzantısı: Aslında ticari amaçlı web sitelerde kullanılması için üretilmiş olan bir uzantıdır fakat günümüzde her türdeki web sitesi için kullanılmaktadır. İngilizcede “commercial” anlamına gelmektedir.
  2. net Uzantısı: İngilizcede ağ uzantısı anlamına gelen “network” kelimesinden kısaltılmış bir uzantıdır.
  3. org Uzantısı: Organizasyonlar için kullanılan bu uzantı, “organization” kelimesinin kısaltılmışıdır.
  4. biz Uzantısı: İngilizcede iş, ticaret anlamına gelen “business” kelimesinden türetilmiştir.
  5. info Uzantısı: Bilgi anlamına gelen bu uzantı, “information” kelimesinin kısaltılmış halidir.
  6. pro Uzantısı: Profesyonel anlamına gelen pro uzantısı “Professional” kelimesinin kısaltmasıdır.
  7. name Uzantısı: Gerçek isimler için kullanılan bu uzantı “nick” kelimesinden türetilmiştir.
  8. edu Uzantısı: “Education” kelimesinin kısaltılmışı olan bu uzantı, eğitim kurumları tarafından kullanılmaktadır.
  9. gov Uzantısı: “Goverment” kelimesinin kısaltması olan gov uzantısı, devlet kurumlarının web sitelerinde kullanılır.
  10. tr Uzantısı: Türkiye anlamına gelmektedir ve sadece Türkiye’de etkili olmak isteyen web siteleri tarafından kullanılır.

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Domain sorgulamanızı yapabileceğiniz pek çok şirket vardır. Bu şirketler aracı şirketlerdir ve yurtdışından domain satın alabilmenizi sağlarlar. Aynı şirketlerin web sitelerinde domain sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Nic.tr Üzerinden Domain Sorgulama

ODTÜ bünyesinde yer alan nic.tr, 1991 yılından bu yana ICANN ve IANA rehberliğindeki çalışmalarına devam etmektedir. Belirlenen kurallar dahilinde; “tr” uzantısı bulunan alan adı başvurularının değerlendirilmesini ve değerlendirmelerin sonuçlanmasını sağlar. Ayrıca mevcut domainler ile ilgili gerekli olan idari, mali ve teknik işlemleri gerçekleştirir. Domain işlemlerinin yapıldığı esnada telefon, mesaj ya da e-mail aracılığıyla destek sağlar.

Domain sorgulama için nic.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından “Alan Adı Başvurusu” kısmında yer alan resimdeki karakterlerin kutucuğa girilmesi gerekmektedir. Daha sonra istediğiniz alan adını yazarak “Başvur” butonuna tıklayınız. Eğer bu alan adı kullanılıyorsa “Bu alan adı kullanımdadır, tahsis edilemez” uyarısıyla karşılaşacaksınız. Ancak domain kullanılmıyorsa satın alma işlemine devam edebilirsiniz. Karşınıza gelecek olan ekranda bulunan sözleşmeyi okuyarak onaylayınız. Bu aşamadan sonra sizden istenen belge gönderimini gerçekleştiriniz. Son aşama olan ödeme işlemini de gerçekleştirdikten sonra domain satın alma işlemini tamamlamış olacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin