domain

Domain Nedir?

İnternet üzerinden hizmet veren tüm sitelerin rakam veya harfler ile temsil edildiği sisteme domain yani alan adı ismi verilir. İnternet üzerinden kullanıcılara ulaşmak isteyen bütün sitelerin alan adının olması gerekmektedir. Hatta pek çok web sitesi sadece alan adı ile bilinir ve arama motorlarında dahi alan adı ile aranır. Eğer bir web sitesinin domain adı olmazsa sadece IP adresleri üzerinden giriş yapılabilecek, bu da oldukça karışık bir yapının ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Ayrıca IP adreslerinin tek tek girilmesi gerekmektedir. Bu yüzden tercih edilmemesi gereken bir konudur.

Domain Seçimi Nasıl Yapılır?

Her bir alan ile web sitesinin tanınması sağlanabilir. Satın alınacak olan domainler markaların kimliğini oluşturur. Bu nedenle domain seçiminde; kolay, çok hızlı hatırlanabilecek ve web sitesinin sistemine uygun olmasına dikkat edilmelidir. Web sitesi kuracak kişiler, ürün ve hizmetlerini tanıtmak ve marka kimliği oluşturmak için domainlerinde doğrudan markanın ismini kullanmalılar. Kendi isimlerini kullanmakta geç kalan firmaların isimleri başka bir kişi tarafından satın alınırsa o kişilere istenen ücretin ödenmesi gerekmektedir. Ya da daha farklı bir domain isminin satın alınması gerekmektedir.

Herhangi bir amaç doğrultusunda kurulmuş olan web siteleri hedeflediği kitleye ulaşmak ve arama motorlarında üst sıralara çıkmak için en doğru domain yani alan adını bulmalı ve vakit kaybetmeden satın almalıdır.

Hosting Nedir?

Web sitesinin domaini satın alındıktan sonra web sayfalarını yükleyebilmek adına bir alana ihtiyaç duyulacaktır. Web sitesinin çalışabilmesi için konfigüre edilmiş olan sunuculardaki bu alan hosting nedir sorusuna verilebilecek en iyi cevaptır. Hosting bilgisayarlarda değil, daha güçlü makineler olan sunucularda hizmet verir. Bu sunucular günün her saati açık ve ulaşılabilir olmalıdır. Sunucular veri odası denilen özel odalarda saklanmalıdır ve bu odalarda bir sistem mühendisi, jeneratör, klima ve yüksek hızda internet olmalıdır. Bunların tümünün olması hosting hizmetinin kesintisiz verilebileceği anlamına gelir. Günün herhangi bir saatinde, herhangi bir web sitesine giriş yapmak istediğinizde web sitesi karşınıza geliyorsa sunucu gerekenleri yapıyor demektir.

Hosting, domainin DNS üzerinden sunucuya yönlendirilmesi ile çalışır. İnternet siteleri sunucu üzerinden IP yardımıyla bağlantı kurabilmektedir.  Son zamanlarda pek çok yerli ve yabancı firma hosting hizmeti vermeye başlamıştır ve satın alınan alan adının aktifleştirilebilmesi için barındırma hizmeti sunmaktadır. Bu barındırma işlemi aylık veya yıllık kiralama yöntemleriyle gerçekleştirilir. Hosting hizmetinde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlar;

  1. Hız (Web site açılış hızı)
  2. Web siteniz için verilen alanın boyutu (MB)
  3. Server Desteği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.