dijital reklam ajansı

Dijital reklam ajansı ile Firmalar farkındalık yaratmak, markanın bilinirliğini artırmak, ürün ve hizmet satışı sağlamak için dijital reklam ajanslarının verdiği hizmetlerden faydalanırlar. İnternet kullanımının artmasıyla hayatımıza giren internet reklamları reklam ajans kültürünü de değiştirmiştir. Dijital reklam ajansından hizmet almak isteyen firmalar dijital reklam ajansı nasıl seçilmelidir sorusuna yanıt aramaktadırlar.

Dijital Reklam Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaş ve Arka Plan

Ajansın ne kadar süredir hizmet verdiği ve ajans çalışanlarının özgeçmişi önemli bir husustur. Aslında dijital ajans kavramı yeni bir kavram ve gün geçtikçe gelişim gösteren bir yapı. Bu noktada üst düzey yöneticilerinin deneyimlerini işletme amaçlarına ulaşmak adına nasıl kullandıklarına dikkat edilmelidir.

Yer

Konum veya ulaşılabilirlik dijital reklam ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü yüz yüze görüşülmesi gereken noktalar olabilir. Evet, çoğu şey E-Mail’le ya da telefon görüşmesiyle yapılabilir fakat gerçek bir toplantı gerektiğinde ulaşılabilir olması büyük kolaylıktır. Ayrıca bu görüşmeler sayesinde ajansın işleyişini görebilecek, size sunulan hizmetleri kendileri de uygulayabiliyor mu analiz edebileceksiniz.

Müşteriler

Dijital reklam ajansı seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta ajansın müşteri tabanıdır. Büyük şirketler her müşteriyi etkiler ancak küçük işletmeler de gözardı edilmemelidir. Bir ajansın küçük ve az tanınmış işletmeler üzerinde daha fazla etkisi ve kontrol özgürlüğü bulunmaktadır. Bu sebeple, onlar için yapılan işe ve bu işin sonucuna bakmak gerekir. Sahip olunan müşterilerin çeşitliliğine ve bu müşterilerin sektörünüzle alakalı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Çeşitli sektörlerde çalışmış ve deneyim edinmiş ajansların geçmişten gelen tecrübeleri olacak ve bu tecrübeleri size aktarabilmeleri kolay olacaktır.

Marka ve Tutum

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da markanın tutumlarını incelemektir. Bunun için ajansın web sitesinde gezinmelisiniz. Web sitesini ya da hizmetini yararlı ve bilgilendirici bir biçimde açıklıyor mu, sosyal medya ve diğer dijital tanıtım mecralarını kendisi için ne ölçüde kullanıyor gibi soruların cevaplarına ulaşıyor olmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse; bir ajansın kendi sosyal medya hesaplarını, paylaşım sıklığını veya kendileri için tasarladıkları tasarımların kalitesini kontrol edebilirsiniz. Sosyal medya platformları veya kendilerine özel görselleri bulunmayan ajansın size herhangi bir katkısı bulunmayacaktır.

Yaklaşım

Bir ajans seçerken kendinize sormanız gereken sorular şunlardır; web sitesi içeriği ne denli mantıklı, ajansa ulaştığınızda nasıl cevap aldınız, samimi ve nezaket kurallarına uygun mu davrandılar, iletişim bilgileri var mı, 7/24 destek sunuyorlar mı? Bu soruların yanıtları sizi tatmin etmiyorsa farklı bir ajans seçmeye yönelebilirsiniz.

Öneriler

Bir ajans firmanızı tanımak için zaman ayırmıyorsa ve önerilerde bulunmuyorsa muhtemelen beklentilerinizi karşılayamayacaktır. Klasik bir çözüm teklifi sunmadan önce firmanızı, sektörünüzü ve hedeflerini tanımak için vakit harcaması gerekmektedir.

 

Tüm bu konularda firmanızın yanında olacak bir dijital reklam ajansı arıyorsanız doğru yerdesiniz. egegen ile iletişime geçmek için tek yapmanız gereken ilgili linke tıklamaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin