dijital medya ajansı

Dijital medya ajansı; web dünyasında işletmeler ve markalar için hizmet vermekte olan firmalardır. Verdikleri hizmetlerin içerisinde; web tasarım, dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi, içerik üretimi, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ile ilgili yapılan çalışmalar bulunmaktadır. Dijital ajans çalışmalarının en önemli hususu yaratıcılık olarak gösterilebilir.

Markaların ürün veya hizmetlerinin hedefledikleri kitlelere ulaşmasını sağlayan reklam kampanyaları yürütmek dijital ajansların amaçları arasında gösterilebilir. Web dünyasında var olmak her işletme ve marka için bir zorunluluk haline gelmeye başladı. İnternet ortamında çok fazla vakit geçirilmesi ile televizyon, radyo vb. geleneksel reklam mecraları yetersiz kalmaya başlamış ve böylelikle dijital dönüşüm başlamıştır. Dijital dönüşümün başlamasıyla markalar, dijital ajanslara yönelmeye başladı ve bu ajansların faaliyetlerinde artış yaşandı.

Dijital Medya Ajansları Ne İş Yapar?

Bir markanın web sitesinin arama sonuç sıralamasında yükselmesi; web sitesi ziyaretçi trafiğini artırır, işletmenin daha fazla müşteriye ulaşmasını sağlar ve sonuç olarak markanın bilinirliği artar. Bu da gelirlerin artması demektir. Diğer bir yöntem de sosyal medya platformlarının kullanılmasıyla kullanıcılara markanın reklamının yapılmasıdır. Sosyal medyayı kullanma seviyesine bakılacak olursa bu yöntemin oldukça etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Dijital pazarlamada kullanılan diğer bir yöntem de Google AdWords reklamlarıdır. Doğru bir plan çizildiğinde markalar, hangi ildeki veya hangi bölgedeki müşterilere ulaşmak istediklerini, günün hangi saatlerinde reklamlarının gösterileceğini ve reklam için ne kadar bütçe ayıracaklarını belirlerler. Bir diğer dijital pazarlama yöntemi de markalara tanıtım mailinin gönderilmesidir. Fakat tüm yöntemlerde olduğu gibi E-Mail pazarlamada da bazı kurallar bulunmaktadır fakat amaç hep her yöntemde aynıdır: daha fazla müşteriye erişmek.

İşte tüm bu yöntemleri kullanarak dijital pazarlama faaliyetlerini belirlenen stratejiler doğrultusunda yürütmek dijital medya ajanslarının işidir.

Marka Bazlı Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital medya ajansları, her markaya özgü bir strateji belirlemek zorundadır. Tek bir strateji ile bütün markaların tanıtımını yapmak hem başarı getirmez hem de iş ahlakına uymaz. Markaların hedefi, kurumsal değerleri, hedef kitleleri, markanın sektörü, markanın sektördeki rekabet düzeyi, markanın hedef kitlesinin internet kullanım alanları, web sitesine gelen kullanıcıların hangi kanaldan siteye giriş yaptıkları gibi kriterler, bütün ajanslar için analiz edilmesi gereken değişkenlerdir.

Mesela markanın web sitesine günde 1000 kullanıcı geliyor diyelim. 1000 kişinin 600 kişisi mobil üzerinden web sitesine giriş yapıyorsa dijital ajansın bu konuda bir plan oluşturması gerekir. Dijital ajanslar vuku bulacak herhangi bir şeye önceden hazırlıklı olmalıdırlar. Ayrıca müşterilerin işini kolaylaştıracak ve reklam yapacak önerilerde bulunmalıdırlar. Tüm bunlar için markanın doğru bir biçimde analiz edilmesi ve marka hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Çünkü doğru dijital pazarlama yöntemlerinin uygulanabilmesi için ilk önce sağlıklı verilerin ölçümlenmesi gerekir.

Dijital pazarlama planı oluşturulurken, yapılan araştırmalar sonucunda yalnızca bir dijital pazarlama kanalının kullanılması istenen etkiyi vermeyebilir. Mümkünse tüm pazarlama kanallarının birlikte kullanılması sürecin bütünlüğü açısından önemlidir. Bu nedenle dijital medya ajansları bütünleşik hizmet prensibiyle çalışırlar.

Siz de dijital medya ajansı olarak hizmet veren egegen ile iletişime geçmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken ilgili linke tıklamak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.