adwords reklam verme

Hem dünyada hem de ülkemizde en fazla kullanılma oranına sahip olan arama motoru Google’dır. Google’ın verdiği hizmetlerden biri de AdWords hizmetidir. Google AdWords ile Google’da arama yapan kişiler ya da web sitelerine giriş yapan kişiler reklamlarınızı görebiliyor. Google AdWords reklamlarının istenilen hedef kitleye ulaşabilmesi için internet kullanıcılarının aramaları, profilleri ve internette yaptıkları gezintiler göz önünde bulunduruluyor. Böylelikle belli bir bütçe kullanarak hazırlanan reklamlardan daha yüksek verim alınması sağlanıyor. Yani düşük bir bütçe kullanılsa dahi hedeflenen kitleye ulaşılabilir. Tabi bunun için belli bir strateji oluşturmalısınız. Bu stratejiyi oluşturabilmek için de AdWords reklam nasıl verilir konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Google AdWords Reklamları Nasıl Verilir?

Google AdWords Hesap Açma

AdWords reklam vermek için oluşturacağınız stratejiyi bir hesap oluşturduktan sonra belirleyebilirsiniz. Hesap oluşturmak için bir Gmail hesabınızın olması gerekiyor. Eğer bir Gmail hesabınız yoksa edinmek zorundasınız aksi takdirde AdWords’ü kullanabilmeniz mümkün değildir. Hesap edindikten sonra AdWords’e kayıt olmanız gerekmektedir. AdWords giriş sayfasına Gmail hesabınızla giriş yaptıktan sonra hesap ayarlarınızı düzenlemeniz gerekmektedir. Hesap ayarları kısmında E-Mail adresinizi, ülkenizi, saat diliminizi ve para biriminizi doğru bir şekilde girmelisiniz. Doğru girmek oldukça önemlidir çünkü bilgilerinizi istediğiniz zaman değiştirme şansınız bulunmamaktadır.

Kampanya Oluşturma

AdWords hesap açma işleminden sonra AdWords reklam vermek için “ilk kampanyanızı oluşturun” sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada ilk yapacağınız şey bütçe belirlemektir. Ardından, reklamlarınızın yayınlanma biçimini oluşturun. Üçüncü adım olarak potansiyel müşterilerinize ulaşabileceğiniz anahtar kelimeleri seçin ve son adımda da fatura bilgilerinizi girin. Tüm bu aşamalarla ilgili daha detaylı bilgiler ve ilgili linkler AdWords sayfasının sağ üst kısmında yer almaktadır.

Kampanya Ayarları

  1. AdWords reklam vermek için kampanya ayarlarında yapmanız gereken ilk işlem reklamlarınızın yayınlanmasını istediğiniz ağı seçmektir. Bu konuda pek çok seçenek bulunmaktadır. Bunlar; yalnızca arama ağı, yalnızca görüntülü arama ağı, arama ağı ve görüntülü reklam ağı, alışveriş reklamları ve video gibi alternatiflerdir. Örneğin; yalnızca arama ağını seçerseniz, sadece Google’ın arama motoru sayfasında reklamınız görüntülenecektir.
  2. AdWords reklam vermek için yapmanız gereken ikinci işlem; reklam ağı, cihazı ve yeri seçmektir. Bu aşamada seçilecek olan reklam ağı iş ortaklarının kampanyaya dahil edilip edilmeyeceğidir. Eğer iş ortaklarını reklam ağına dahil ederseniz web sitesi içerisinde arama motoru olan sayfalarda da reklamınızın gösterilmesini sağlamış olursunuz. Lokasyon seçiminde de ülke, şehir ve alan seçimi yapabilirsiniz.
  3. AdWords reklam vermek için diğer bir işlem de dil seçimidir. Dil seçiminde reklamınızın hangi dilde gösterilmesini istiyorsanız o dili seçmelisiniz.
  4. AdWords reklam vermek için belirleyeceğiniz reklam metni; ziyaretçilerin ilk olarak göreceği ve web sitenize gelmesini sağlayacak olan metindir. Bu yüzden üzerinde durulması gereken bir konudur. Yine belirlenecek anahtar kelimeler de kullanıcıyı çekmek açısından önem taşımaktadır. Eğer ilk kez reklam oluşturuyorsanız Google tarafından otomatik sunulan anahtar kelimeleri tercih etmenizi öneririz.
  5. Reklam ücretleri tıklama başına alınan ücretler olduğundan hem firmanızın maliyetini azaltacak hem de hedef kitlenize daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. AdWords reklam vermek için son aşama olan bütçe belirleme işleminizi de tamamladıktan sonra kampanyanızı inceleyebilirsiniz. Reklamınızı kaydettikten sonra tıklama başına maliyetinizin ne kadar olduğunu görebileceksiniz.

 

Google reklamlarınızın etkin bir biçimde yönetilmesini istiyorsanız AdWords reklamları ile ilgili sayfamızı ziyaret edebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.