2018 SEO Trendleri Nelerdir?

2018 seo trendleri

2018 yılında SEO stratejilerinizi geliştirmek ve daha başarılı olmak ister misiniz? O halde doğru yerdesiniz. Teknoloji sektöründe diğer alanlarda olduğu gibi SEO’da da sürekli bir değişim yaşanıyor. Google algoritması sürekli bir değişim halinde olduğundan SEO’daki mevcut durum da sürekli olarak bir gelişim halindedir. Siz de web siteniz ile arama sonuçlarına hükmetmek istiyorsanız SEO trendlerini yakından takip etmelisiniz. Bu içeriğimizde 2018 SEO trendleri nelerdir açıklayacağız.

2017, Google AMP (hızlandırılmış mobil sayfalar), HTTPS yükselişi, backlinklerin önemi, 301 aramalarının kullanılması ve sesli aramanın artan popüleritesini beraberinde getirmişken, bu eğilimlerden bazıları 2018 yılında devam edecek bazıları ise kaybolacak. Diğer taraftan pek çok yeni eğilim 2018 yılında karşımıza çıkacak.

2018 SEO Trendleri

Arama Motoru Sonuç Sayfalarının Özellikleri Artırılacak

Belirli bir web sitesine trafik yoğunluğu sağlamak ve bu trafiği sürdürmek, SEO uzmanlarının hedefidir. Bu bir arama motoru sonuç sayfasında en üst noktaya ulaşmanın bir sonucudur. İstenen konuma ulaştıktan sonra mümkün olduğunca bu konumu korumak gerekir. Bununla birlikte, arama motorunda yaşanan son gelişmelerle birinci sırada yer almak istenen trafiği almak için yeterli olmayabilir.

Arama sonuçları listesinde mavi ile vurgulanan metinler ve işaretli reklamlar geride kaldı. Yerini görsellere, videolara, linklere, sosyal medyaya, geniş kapsamlı makale listelerine, çeşitli widget’lara ve reklamlara bıraktı. Bu da, sıralamada ilk olan web sitelerinin diğer sayfa özelliklerinin arasında kaybolmasını kolaylaştırdı.

Anahtar kelime ve anahtar kelime optimizasyonu hala önemli fakat dikkate alınması gereken başka ögeler bulunmaktadır. Popüler arama motoru sonuçları sayfası; AdWords, haber blogları, özellikli snippetlar, yerel paketler, incelemeler, tweetler, videolar, resim paketleri, alışveriş sonuçları ve site bağlantılarını içerir. Bunların hepsi için sıralamanızı değiştirmenizi, kontrol etmenizi ve potansiyel trafiği çekmek için kullanılması gereken anahtar kelimeleri listelemenizi sağlayan Rank Tracker gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.

Zengin Snippet Yapılandırması Önem Kazanacak

Zengin ve düzenli olmak üzere iki snippet yapısı bulunmaktadır. Her ikisinde de tıklanabilir bir başlık, bir URL ve bir meta açıklaması vardır. Zengin snippet‘larda çizgi, incelemeler ve resim yerine “|” içeren daha yoğun başlıklar bulunur.

Verileri yapılandırma şekliniz arama motorlarının bilgileri nasıl göstereceği noktasında önem taşır. Aradaki fark önemsiz gibi görünse de, doğru biçimlendirilmiş zengin snippet’ların arama sonuçlarında daha yüksek tıklama oranına sahip olduğu ve bunun sonucunda ürün ve hizmet satışlarının arttığı görülmektedir. Düzgün yapılandırılmış zengin snippet yapısının nasıl olduğunu öğrenmek için Schema.org’da bulunan veri yapısı kılavuzundan yardım alabilirsiniz.

Sayfa Hızının Önemi Tartışılamaz Hale Gelecek

Bir bilgi almak ya da bir işlem yapmak için bir web sitesine tıkladıktan sonra sayfanın yüklenmesi beklemek oldukça sinir bozucu olabiliyor. İnsanlar sayfa 5 saniye içinde yüklenmiyorsa gereken cevapları verebilecek başka bir web sitesini tercih ediyorlar. Eğer siteniz yavaşsa, trafiğiniz zarar görecektir. Sayfa hızı, tüm web siteleri için beklenen bir kullanıcı deneyimi özelliğidir. Ne kadar hızlı olması gerektiği noktasında Google’ın önerisi 3 saniye ve daha kısasıdır.

Web sitenizin hızının ne kadar yüksek olduğunu görmek için Google’ın PageSpeed Insights aracından faydalanabilirsiniz. Sayfa hızı yeni bir eğilim değildir ancak 2018 yılında çok daha önemli hale gelecektir.

Sesli Arama ve Dijital Asistanlar, Yeni SEO İhtiyaçları Doğuracak

Sesli arama teknolojisi, bilgi alışverişi ve haberleşme için büyük bir fırsat sunarken, dijital asistanların yükselişi de arama sorgularının çalışma biçimini değiştirecek yeni bir pazar sunuyor.

Dijital asistanların yanlış yapma olasılığı düştükçe, hızlı ve alakalı cevaplar arayan, mobil cihazlardan sesli arama yapan kişilerin sayısında artış olacaktır. Sesli arama yapan kullanıcıların incelenmesiyle, algoritmaların en iyi cevabı vermesine yardımcı olacak ve daha doğru sonuçlar sağlayacak araştırmalar yapılabilir.

Google’a sonuçlarına göre 5 aramadan bir tanesi sesli olarak yapılıyor. Bu, arama pazarının değişeceği anlamına geliyor ve 2018 yılında sesli aramanın daha büyük bir değişim yaşanacağının sinyalini veriyor. SEO stratejisi noktasında sesli aramanın yükselişi, uzun kuyruk anahtar kelimelere ve doğal bir dile odaklanma ihtiyacını ortaya çıkarıyor.

Mobil Çok Daha Önemli Hale Gelecek

2018, markaların mobil cihazları bir sonraki fikir olarak gördükleri değil, potansiyelini net bir şekilde anlayacakları yıl olacak. Zaten internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu masaüstü bilgisayar yerine akıllı telefonları kullanmayı tercih ediyorlar. Bu sebeple mobil cihazlara uygun bir web sitesine sahip olmak artık isteğe bağlı değil.

Web sitenizin mobil uyumlu olması artık bir arama sıralaması faktörüdür. Ayrıca Google 2018 yılında mobil-first index kuralını getirmeye hazırlanıyor olabilir.

SERP’ler Daha Kişisel Hale Gelecek

Sayfa hızı, içerik alakalığı, sayfa yetkisi gibi geleneksel arama sıralaması faktörlerinin yanı sıra; ilgi alanı, tarama geçmişi ve lokasyon gibi kullanıcı ile ilgili kişiselleştirilmiş bir arama sonuçları listesi daha kullanılır hale gelecek. Google, bazı diğer arama motorlarıyla birlikte kişiselleştirilmiş SERP’leri uzun bir süredir kullanıyor.

Bir SEO kullanıcısının arama sonuçlarının üst kısmına ulaşma hedefi daha büyük etkilere sahip olacak. Arama sonuçlarında başarılı olan sayfalar daha fazla trafik almanın yanı sıra, kullanıcıların daha sonraki aramalarında da görünür olma şansına sahip olacaklardır.

Kullanıcıların kişiselleştirilmiş arama sonuçlarında üste çıkmak için yapabileceğiniz ekstra bir şey yoktur ancak trafiğinizin doğru olduğundan ve net sonuçlar almak için sayfanızın sıralamalarını gizli modda test etmekten geri kalmayın.

AI ve Makine Öğrenimi

Yapay zeka ve makine öğrenimi zaten arama sonuçlarının sıralamasına göre değişiyor. Makine öğrenimi, kullanıcıların bağlamsallaştırılmış sonuçları bulmalarına yardımcı olan, aramaların gerçekleşme biçimini kolaylaştırabilir. Sesli arama ve dijital asistanların yükselişi, yapay zekanın geliştirilmesi ve eğilimlere uyan başarılı SEO stratejilerinin ödüllendirilmesi için ideal zemin sağlayabilirken, bu daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlayacaktır.

Google’ın RankBrain veya derin öğrenme algoritmasının da arama sonuçlarını etkilemesi bekleniyor. RankBrain’e içerik sağlamak ve Yapay Zeka Optimizasyonu, SEO için göz korkutucu görünebilir. Fakat Dan Taylor‘ın, RankBrain ve SEO açıklamalarına baktığımızda bazı arama uygulamaların her zamankinden daha alakalı olduğunu görüyoruz.

2018’de AI ve makine öğrenimi ile ilgili daha fazla değişiklik bekleyebiliriz ve Google’ın bu alandaki gelişme kararlılığı ile ileride daha fazla yenilik olacağını söyleyebiliriz.

0 Shares:
4 comments
  1. Zengin snippet‘larda çizgi, incelemeler ve resim yerine “|” içeren daha yoğun başlıklar bulunur.
    Bu cümleyi tekrar tekrar okudum anlamadım, açıklayabilir nesiniz? Ayrıca WordPress için Yoast seo eklentisi zengin kartlar bakımından başarılı bence.

  2. seo olmadan internet sitesine anca kendin giriş yaparsın seo web sitesi için cok onemlı bır rolde bunuda yazınızda paylastıgınız ıcın tskler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like
kurumsal kimlik tasarımı nasıl oluşturulur
Read More

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal kimlik; bir firmanın, kurumun, vakfın veya bu türde çalışan farklı girişimlerin hem şirket içindeki hem de şirket…